Kiírta a közbeszerzési eljárást a Magasház bontására a pécsi önkormányzat. A lehető legbiztonságosabban és a legnagyobb odafigyeléssel akarják lebontani az évtizedek óta lakatlan tornyot – írja a PécsMa.hu.
Páva Zsolt polgármester közleményében szakértői számításokra hivatkozva azt írja: egy szint elbontásához legalább 9 munkanap kell, ha napi 8 órás munkaidővel számolnak. Ez alapján úgy becsülik, hogy a bontás és a romok eltakarítása csaknem 1 évig tart.
Egy-egy szint elbontásakor körülbelül 770 tonna törmelék keletkezik majd, amelyet naponta 15-20 teherautó lesz képes elszállítani.
Előírták azt a technológiai eljárást is a bontáshoz, amellyel biztosítható, hogy minimális legyen a por mennyisége a környéken – tette hozzá.
A polgármester közölte: hamarosan aktiválnak egy ingyenesen hívható zöld számot. Ezen várják a nap 24 órájában a bontással kapcsolatos észrevételeket, bejelentéseket - olvasható a cikkben.
Páva Zsolt június végén jelentette be, hogy hivatalosan is az önkormányzat birtokába került az 1989 óta üresen álló pécsi magasház. A város az épületet 2008 óta birtokló gazdasági társaság felszámolási eljárásakor szerezte meg a tulajdonjogot 25 millió forintért. A bontáshoz támogatást adhat az állam, Orbán Viktor miniszterelnök korábban egymilliárd forint ígért erre.
A 80 méter magas házat az 1970-es évek közepén építették, de vázszerkezeti hiba miatt életveszélyessé vált, ezért 1989-ben ki kellett üríteni. Az önkormányzat 2003-ban 360 millió forintért megerősíttette, majd eladta a házat, de 2007-ben visszakerült a tulajdonába. Az önkormányzat az épületet egy évvel később a spanyol Grupo Milton befektetői csoport projektcégének, a La Torre Kft.-nek értékesítette egy ingatlancsomag részeként, de az új tulajdonos sem tudta hasznosítani, ráadásul többször fel kellett szólítani, hogy gondoskodjon az épület bekerítéséről, őrzéséről.
A Baranya Megyei Kormányhivatal a veszélyessé vált épületre tavaly ősszel adott ki bontási határozatot, amely év elején vált jogerőssé.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.