A fűtést is felújítják a Rudasban, olcsóbb lesz az üzemeltetés
Megkezdődött a Rudas Gyógyfürdő energetikai felújítása. Úgy számolnak, hogy a korszerűsítéssel és az új berendezésekkel évente több mint 5 millió forintot takarít meg a gyógyfürdőt üzemeltető cég, és jóval kevesebb szén-dioxid kerül a levegőbe.
A felújítás körülbelül nettó 150 millió forintba kerül, ennek 85 százalékát az Európai Unió Környezet és Energia Operatív Programja fedezi. A kivitelezést a Szentendrei Energetikai és Tüzeléstechnikai Kft. végzik. A munkát 2014. június 10-én kezdték, és a tervek szerint 2014. augusztus 31-ig fejezik be.
A budapesti Rudas Gyógyfürdőt az elmúlt években több szakaszban felújították. A szerkezeti korszerűsítések után a fürdő berendezéseit is modernizálják. Nemcsak olcsóbb lesz a fürdő üzemeltetése, hanem a környezetet is kevésbé fogja szennyezni a fenntartása – olvasható a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei vezérigazgatójának közleményében.
Cserélik az elavult gázkazánokat, és hőszivattyúkat építenek be, amelyekkel az elfolyó termálvíz hőjét használják fel fűtésre, valamint termosztatikus radiátorszelepeket szerelnek fel a fűtőtestekre. Kicserélik az elavult fűtéscső- és radiátorhálózatot is.
Az épület jelenleg távhővel és gázenergiával üzemel. Fűtésre és meleg víz előállítására távhőt használnak. A két új kazán elsősorban a fürdő gőzigényét szolgálja ki, de lehetőség van rá, hogy kisegítse a fűtést is. A fürdő jelentős mennyiségű fosszilis energiát fogyaszt földgáz és távhő formájában, emellett termálvizet is felhasznál. A termálvízben rejlő megújuló energiatartalmat azonban egyelőre nem használják fel – erre lesz jó a hőszivattyú.
A korszerűsítéssel és az új berendezések üzembe helyezésével évente több mint 5 millió forintot takarít meg a gyógyfürdő üzemeltetője. A gyógyfürdőhöz szükséges fűtőanyagok szén-dioxid-kibocsátása majdnem 140 tonnával csökken.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.