2014. április. 01. 18:23 MTI Utolsó frissítés: 2014. április. 01. 18:24 Ingatlan

Felújítják a gyulaiak egyik büszkeségét

Felújítják a gyulai Százéves Cukrászdát, amely a város történelmi belvárosának harmadik legértékesebb műemléképülete.

Felújítják a műemléki védelem alatt álló gyulai Százéves Cukrászdát, a Dél-Alföld egyik legértékesebb, több mint kétszáz éves emeletes városi polgárházát - mondta el Görgényi Ernő (Fidesz), Gyula polgármestere keddi sajtótájékoztatóján. 

A Százéves Cukrászda Gyula történelmi belvárosának harmadik legértékesebb műemléképülete a várral és a jelenleg felújítás alatt álló Harruckern-Wenckheim-Almásy-kastéllyal együtt.

A beruházás keretében felújítják az épület késő copf és empire stíluselemekkel díszített, 1801-ben épített homlokzatát, a megrongálódott vakolatot és az eredeti színeket megőrizve festik újra a külső falakat. Restaurálják a cukrászdán található 55 nyílászárót, a régi kazánt energiatakarékos berendezésre cserélik. A kivitelezési munkálatok rövidesen elkezdődnek, ősszel fejeződnek be, a cukrászda az építkezés ideje alatt is folyamatosan üzemel. 

Az emeletes polgári ház több mint kétszáz éve épült, egy tűzvész után, 1801-ben idős Czigler Antal tervei alapján Trachberger János nyugalmazott főhadnagy és felesége, Dank Anna építtette. A földszinten 1803-ban édesség és csemege üzlet működött, később gyógyszertár. A cukrászdát Salis András cukrászmester alapította, tőle vette át 1854-ben az alapító rokona, Reinhardt József. Legutolsó tulajdonosa 1984-ig Jánosi Imre volt, utána az önkormányzat tulajdonába került az épület. A házat 1981 és 1989 között újították fel és állították helyre legutóbb.

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.