Szerb ortodox kápolnát építenek Pécsen
Új szerb ortodox kápolna és harangtorony épül, valamint ikonosztázokat bemutató kiállítás jön létre legkésőbb egy éven belül Pécsen.
Hoppál Péter (Fidesz), a pécsi önkormányzat oktatási és kulturális bizottságának elnöke a pécsi belvárosban álló régi kápolna udvarában, az új létesítmény helyszínén rendezett sajtótájékoztatón elmondta, hogy a fejlesztés javarészt uniós forrásokból valósul meg. A beruházás értéke nettó 69 millió forint lesz és az Értékes Pécs címet viselő, egyházi értékek felújításával kapcsolatos projekt keretein belül jön létre.
Hoppál Péter kiemelte: önmagában is turisztikai értéket teremt, hogy új kápolnát, harangtornyot építenek, de további vonzerőt képvisel a ma használt kápolnában létrejövő szerb egyházművészeti regionális gyűjtemény. Ennek keretében a Budai Szerb Ortodox Egyházmegye központjában, Szentendrén található mintegy 25-30, eredetileg is Baranyába szánt, több száz éves ikonosztázok érkeznek Pécsre. Az alkotások hűen tükrözik a 18-19. századi szerb ortodox művészeti világot, a mély vallásosságot - tette hozzá az elnök.
Pantelic Lukijan, a Budai Szerb Ortodox Egyházmegye püspöke arról szólt, hogy a fejlesztés – amelyben az egyházmegye konzorciumi partnerként vesz részt a pécsi önkormányzat mellett - nemcsak a pécsi, magyarországi, hanem a határokon túl élő ortodox hívők életében is fontos esemény. Hangsúlyozta: az egyházmegye köszönettel tartozik Pécsnek azért, hogy a város kiemelten kezeli a vallási örökségeket. Lepsa Stulic, Szerbia budapesti nagykövetének tanácsosa azt hangoztatta, hogy a baranyai megyeszékhely a projekttel ismét bebizonyította, hogy rászolgált az Európa Kulturális Fővárosa címre, s méltán számít a kultúra városának. Hozzátette: Szerbia és Magyarország kapcsolatának folyamatos erősödésének egyik bizonyítéka a beruházás.
Merza Péter, a kivitelezést koordináló Pécsi Városfejlesztési Zrt. vezérigazgatója az MTI érdeklődésére elmondta, hogy az Értékes Pécs elnevezésű programban - amelynek része a kápolnaépítés is - egyházi és a valláshoz köthető épületek újulnak meg, létesülnek a városban. A jövő év elejéig tartó beruházásokra összesen több mint 400 millió forintot költenek főként uniós forrásból.
A programban a kápolna megépítése mellett az ókeresztény emlékhelyek átfogó bemutatását biztosító Cella Septichora Látogatóközpontot új technikai eszközökkel látják el, finanszírozzák a nagyközönség számára tavasszal megnyíló, az első magyarországi középkori egyetem épületébe tervezett kiállítást, látogatóközpontot létesítenek a belvárosi református templom mellett, orgona épül a kertvárosi református templomban és befejeződik az épület belső terének fakazettás díszítése. Emellett megindul a pécsi zsinagóga belső restaurálása, valamint a pécsi és baranyai zsidóság történetét bemutató tárlat kialakítása is.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.