Nem sokkal a régóta üresen álló pécsi magasház bontásának elrendelése előtt tulajdonost váltott az épület gazdája, a La Torre 2008 Kft. – közölte a Dunántúli Napló. A cég képviselője szerint 76 éves édesanyja tulajdonába került a társaság.
Gazdát cserélt a La Torre 2008 Kft., a pécsi magasház tulajdonosa, épp mielőtt a Baranya megyei kormányhivatal elrendelte a veszélyes állapotban lévő, régóta üresen álló 25 emeletes épület lebontását – írta a Dunántúli Napló. A lap szerint a cég adataiból kiderül, hogy a társaság jegyzett tőkéje 600 ezer forint, új tulajdonosa pedig egy 75 éves pécsi nő.
Hosszú Zoltán, a La Torre 2008 Kft. képviselője az MTI-nek később azt mondta, az eredetileg a spanyol Milton-csoport érdekeltségébe tartozó La Torre az ő 76 éves édesanyja egyszemélyes tulajdonába került a közelmúltban. Hosszú szerint a cég megvásárlásához "nem kaptak különösebb megbízást", a lépéssel mindössze a folyamatot kívánták segíteni, "az új tulajdonosnak ebből semmiféle anyagi előnye nem származik".
Az október eleji tulajdonosváltás semmiben sem befolyásolja a nemrégiben kiadott bontási határozat végrehajtását, és módosítani sem kell azt – tudta meg a Dunántúli Napló a megyei kormányhivataltól. A dokumentum szerint a tulajdonosnak fél éve van a bontásra.
A magasház környékén élők egy része aggódik a bontás miatt, attól tartanak, ki kell majd költöztetni őket. A kormányhivatalnál erre úgy reagáltak, hogy nagy különbség van a közvetlen életveszély és a veszélyhelyzet elhárítására tett lépések közt, a bontás miatt pedig nem kell túlterjeszkedni a jelenlegi telken.
A La Torre 2008 Ingatlanfejlesztő Kft. képviselője kedden azt mondta, jövő év nyarára már el is tűnhet a több mint két évtizede lakatlan és a napokban bontásra ítélt huszonöt emeletes pécsi magasház. Hosszú Zoltán szerint mivel a felszámolás alatt álló cégnek nincs pénze, a munkálatok akkor kezdődhetnek meg, ha a pécsi önkormányzat nyilvános licit keretében megszerzi az épületet, illetve megkapja a kormányzattól a bontáshoz ígért anyagi támogatást.
"A határozat pontosan rögzíti a tulajdonos kötelezettségeit, így az építmény bontása a szomszédos területeket és épületeket nem veszélyeztetheti, és nem sértheti a természet, valamint az épített környezet értékeit" – tette hozzá Hargitai János kormánymegbízott.
Kitért arra, hogy a bontási tervdokumentációhoz technológiai leírást kell készíteni, amely tartalmazza a műveletek sorrendjét, a közművezetékek leválasztásának módját, a munkavédelmi, valamint a környezetvédelmi előírásokat. Az elbontott anyagok elszállítására pedig útvonalterv készül.
Hargitai János ezt megelőzően azt közölte, hogy mivel a magasház a leromlott állapota miatt veszélyt jelent a környezetére, a kormányhivatal építésfelügyeleti hatósági eljárás keretében korábban kötelezte a tulajdonost az épület őrzésére, körbekerítésére, magyar és angol nyelvű figyelmeztető táblák elhelyezésére, továbbá a magasabb szinten lévő ablakok ideiglenes rögzítésére. A cég ennek eleget tesz.
A kormánymegbízott arról is beszélt, hogy az építésfelügyeleti hatósági eljárásról már tájékoztatták a szomszédos épületek tulajdonosait, lakóit, miként arról is, hogy az ügyben keletkezett iratokba betekinthetnek, és nyilatkozattételi jogukkal élhetnek.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.