2013. február. 15. 17:12 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. február. 15. 17:03 Ingatlan

Soha nem látott mélységben az építőipar

Folytatódott az építőipar évek óta tartó piaci mélyrepülése 2012-ben is. Csak minden ötödik cég tudott szerény árbevétel-növekedést elérni, a döntő többségnél az árbevétel csökkent vagy stagnált – derül ki az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) felméréséből. A cégek árbevétel-arányos jövedelmezősége sem javult, amit elsősorban a megrendelések hiánya, a megrendelők fizetőképtelensége, illetve a szűkülő piac miatti verseny okoz.

Az elmúlt hat esztendő legnehezebb éve volt 2012 az építőipar számára – derül ki az ÉVOSZ felméréséből, amit az azénpénzem.hu lakossági pénzügyi portál idmertet. A megmaradt cégek negyedénél folytatódik a létszámleépítés. A vállalatok abban reménykednek, hogy a visszaesés megáll, az év második felében a közbeszerzések és állami megrendelések beindíthatják a fellendülést. A felmérésben résztvevő 400 cég, túlnyomórészt kft.-ként működő, magyar tulajdonban lévő vállalkozás a mikrovállalkozásoktól a nagyvállalatokig.

Az ágazatban lévők jó üzleti menetét rontja, hogy a cégek közel 80 százalékának van kintlévősége, egy részük a partnerek – alvállalkozók, beszállítók, munkavállalók – kifizetéséhez hitelfelvételhez folyamodott, amelyet a bevételek elmaradása esetén is vissza kell fizetni. Ez esetenként megpecsételi az egyébként is nehéz helyzetben lévő cégek sorsát. A jogos járandóságok behajtása ügyében indított eljárások, perek elhúzódása miatt azok a vállalkozások, melyek munkahelyeket hoztak létre és tartanak fenn, a kialakult körülmények miatt nem tudják a korrekt vállalkozási és foglalkoztatási feltételeket biztosítani, és ez cégek sokasodó megszűnéséhez vezethet.

A válaszadók megítélése szerint tavaly sem csökkent a lánctartozás, és a 2013-ban sem fog jelentős változás bekövetkezni. A lánctartozások visszaszorítását célzó, 2013. február 4-én benyújtott törvényjavaslat parlamenti elfogadása révén létrejövő, az MKIK mellett működő - Teljesítésigazolási Szakértői Szerv létrehozásától hosszabb távon várják csak a tartozások csökkenését az építési vállalkozók.

A létszámmegtartás egyik formája, hogy a belföldi piac szűkülése miatt a vállalkozások az export növelésével külföldre irányítják munkavállalóikat, legtöbbször Németországba és Ausztriába. A vállalkozások több mint egyharmada számolt be arról, hogy a „túlélés” érdekében az árbevételben az export arányát növelik, vagy legalább szinten tartják.

Azok a vállalatok, amelyek tavaly szinten tudtak maradni, abban reménykednek, hogy a visszaesés elérte a mélypontot, és 2013 második felében megállhat az ágazat zsugorodása. A fellendülés elindulását elsődlegesen a közbeszerzések és állami megrendelések növekedésétől várják.

Tudatos otthon
Hirdetés
További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról