2013-tól az 50 négyzetméter alatti épületek el- és bérbeadásakor is kötelezővé válik az energetikai tanusítás, vagyis a lakcímke készíttetése. A most megjelent kormányrendelet azonban az állami épületekkel kapcsolatos regulákon is szigorít.
A mostani módosításokkal az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról szóló jogszabáyl (176/2008 Korm. Rend.) 2013 januárjától következővé teszi az 50 négyzetméter alatti épületek eladása, bérbe adása esetében is a tanúsítvány készítését az eladó / bérbe adó részről. Ugyancsak változik az állami tulajdonú közhasználatú épületekre vonatkozó szabályzás is: januártól már az 500 és 1000 négyzetméter közöttiekre is el kell készíteni a tanúsítványt (eddig csak 1000 négyzetméter felett volt kötelező).
A kormányrendelet értelmében az épület (vagy önálló rendeltetési egység - pl. lakás) eladásra, kiadásra meghirdetésekor meg kell jelölni a tanusítvány szerinti energetikai besorolást, és az ingatlan-adásvételi, illetve bérleti szerződésekben meg kell jelölni a tanúsítvány azonosító kódját, valamint a vevő/bérlő nyilatkozatát arról, hogy a tanúsítványt átvette. Az épület-energetikai tanusítványok kötelező eleme lett a felújítási javaslat, és ez alól csak akkor van kivétel, ha az ingatlanon nem lehet költséghatékony felújítást végezni. A tanúsítványokról központi nyilvántartás készül és lesz minőség-ellenőrzés is.
Bart István, a Magyar Energiahatékonysági Intézet Kft (MEHI) igazgatója szerint az új követelmények azt jelzik, hogy a kormány ha késve is, de végre felismerte az energiatanúsítványokban rejlő lehetőségeket, "mert egy jól működő tanúsítvány-rendszer sikerrel irányíthatja a lakásvásárlókat és –bérlőket a azdaságosabban működő lakások felé. Ez pedig a tulajdonosok számára is garantálja, hogy beruházásaik akkor is megtérülnek, ha eladják vagy bérbe adják lakásukat" - mondta a szakember.
A tanúsítvány készítése eladáskor vagy bérbeadáskor amúgy is kötelező, ez semmiféle többletterhet nem jelentene az eladóknak.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.