Ingatlan hvg.hu 2012. november. 26. 16:41

Így evett meg az idő egy 74 éves szabadtéri uszodakomplexumot – nézzen képeket!

Töb mint nyolc évvel ezelőtt zárt be végleg a Tungsram vizi sporttelepe és uszodája, a háztáji dizájn blog megmutatja, meddig jutott a magára hagyott vizitelep lepusztulása. Nagyon sokra, ma már szinte semmi nem utal arra, hogy valamikor Európában egyedülálló vizi komplexum működött itt.

A Külső Váci úton (a Megyeri csárda mellett) elterülő 30 ezer négyzetméteres vízi sporttelep és strand 1938. július 10-én nyílt meg UTE-Dunafürdő néven. Helyén azelőtt is egyfajta szabadstrand működött, jobb híján ide jártak a helyiek, akik csak Lidónak nevezték a Dunának ezt a homokos partszakaszát.

Mivel veszélyes üzem volt a szabadstrandolás, mindenki örömmel fogadta az új strandot, ahol eleinte csak három medence működött: egy Európában akkoriban egyedüliként víz alatti fényekkel megvilágított versenymedence az UTE és az Egyesült Izzó sportolói számára, egy hasonló méretű medence a látogatóknak, és egy gyerekmedence – írja a háztáji dizájn blog. A strand egyik jellegzetessége, a "gombás" medence csak később épült. A telep központja az evezős szakosztály számára létesített, 200 csónakot befogadó csónakház volt, itt voltak az irodák és a "kiemelt" kabinok is.

háztáji dizájn

Itt nézhet további képeket.

A General Electric azonban, miután 1990-ben megvette a Tungsramot, költséghatékonysági okokból szabadult volna a strandtól, ahogy a vállalat minden egyéb feleslegesnek ítélt létesítménytől is. Egyetlen komoly érdeklődő akadt az eladó telepre a '90-es évek közepén, egy aquaparkban gondolkodó holland cég, ám a biznisz a talajtani vizsgálatok eredménye miatt meghiúsult. Ekkor indult el a lejtőn, a 2004-es nyári szezon végén pedig végleg bezárt a legendás strand. A kilátások szempontjából semmiképpen sem bíztató a komplexum kacifántos jogi státusza: a GE ugyanis a területet, az újpesti helyhatóság viszont a strand üzemeltetési jogát birtokolja.

Tudatos otthon
Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?