Amikor a védett homlokzat nem védhető
Hol lehet következmények nélkül, szabadon bontani a budapesti Belvárosban? Az V. kerület online interaktív térképe mindent elárul a Belváros épületeiről. A hatóságok előírásait azonban nem mindig sikerül betartani, van, amikor az épület "nem együttműködő" és el kell bontani megvédendő részeit is.
Az alkalmazott színkódok egyértelműen jelzik a budapesti Belváros online interaktív térképén, hogy hol milyen építészeti előírást kell szem előtt tartani. „Kötelezően megtartandó épület”, valamint „Épület bontása esetén az utcafronti traktus megtartandó” – némi böngészés után kiderül, hogy az ötödik kerületben az épületek többségét az e feltételeket jelölő színkódokkal látták el a már említett térkép készítői – írja a Lakásfókusz lakossági ingatlanos blog. A belvárosban alig akad olyan ház, amelyet minden további nélkül el lehetne bontani vagy át lehetne alakítani.
A beruházóknak a leggyakrabban azzal kell szembesülni, hogy az utcára néző frontot, más néven a faszádot mindenképpen kötelesek megőrizni. Akkor is, ha az épület jellege, szerepe, funkciója, belső kialakítása teljesen megváltozik. Az építkezés költségét igencsak megemeli a faszád megtartásának kötelezettsége. A figyelmes városlakók többször láthattak is olyat, hogy egy-egy épületből valóban semmi nem marad, csak az utcára néző fal.
Van azonban, amikor ez az építészeti bravúr nem igazán sikerül. Előfordul, hogy – fogalmazzunk finoman – a kellő gondosság hiánya lelhető fel a teljes épület elbontásának hátterében. Ilyenkor a XIX. századi vagy XX. század eleji utcaképet gyászoló városlakónak az jelenthet némi vigaszt, hogy a védett frontokat semmibe vevő építtető hosszas pereskedésnek és jelentős összegű bírságoknak nézhet elébe.
Akadnak azonban olyan esetek is, amikor a szándék valóban megvan, az épület azonban "nem együttműködő". Ilyen épület volt a hírekben mostanában sokat szereplő Hercegprímás 5. szám alatti palota is, amely az „Épület bontása esetén az utcafronti traktus megtartandó” elbírálás alá esett. A blog szerint a beruházó először gondosan lebontotta a házat a faszád mögül. Majd egyszer csak a frontnak is nyoma veszett. Mint kiderült, a hatósági vizsgálat életveszély miatt azonnali beavatkozásra kötelezte a céget, mégpedig a homlokzati fal bontását és újjáépítését írta elő. Vagyis a megroggyant szerkezet helyébe a cég kénytelen lesz egy, az eredetivel teljesen megegyező, ám új építésű homlokzatot kialakítani.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.