2012. október. 18. 07:15 MTI Utolsó frissítés: 2012. október. 18. 09:58 Ingatlan

Hitelből is megéri a lakás energetikai felújítása

Már évi 2 százalékos energiaár-emelkedés esetén megéri hitelből felújítani a lakást, ha nagyobb lesz az áremelkedés, akkor pedig már jelentősebb haszonhoz juthat a tulajdonos - közölte az OTP Lakástakarék az MTI-vel.

Egy átlagos családi ház komplex energetikai felújítása 3-3,5 millió forintba kerül. Ez az ablakok és a külső ajtók cseréjét, a falak és a födém hőszigetelését, valamint a fűtés felújítását foglalja magába, esetleg belefér még egy kisebb napkollektoros vízmelegítő felszerelése is. Egy ilyen beruházás hitelből - legalábbis középtávon - akkor éri meg, ha a havi megtakarítás kiadja a hitel havi törlesztőrészletét.

Az OTP Lakástakarék 3,4 millió forintos szerződéses összeggel kalkulál, vagyis ennyi a befizetés, az állami támogatás és a felveendő hitel összege, a futamidő pedig 12 év.

A tulajdonos a 3,4 millió forintot fordítja a háza felújítására, és ennek eredményeként felére, 40 ezerről 20 ezer forintra csökken a havi fűtési költsége. Az első 5 évben a havi fizetési kötelezettség a lecsökkent - havi 20 ezer forintos - fűtési költségből és a lakástakarék 18 500 forintos befizetéséből áll. Vagyis a tulajdonos havi 1500 forintot nyer a felújításon az első öt évben. A 6-12. években viszont havi 49 ezer forintra növekszik - a lakástakarék hiteltörlesztése miatt - a havi kötelezettsége. Ez havi 9 ezer forint többlet ahhoz képest, mintha nem újította volna fel a házát, és a 40 ezer forintos rezsit fizetné továbbra is.

A 12 évre számolt 660 ezer forintos fizetési többlet azonban már évi 2 százalékos energiaár-emelkedésnél is lenullázódik. Ha a következő 12 évben évi 4 százalékkal növekszik az energia ára, akkor havi 5400, míg a 6 százalékos áremelkedésnél havi 11 500 forint megtakarítást jelent a ház komplex felújítása.

Tudatos otthon
Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?