Mindent visz a penthouse lakás – árban is
Van olyan belvárosi lakás, amelyik árban minden mást üt, mégis csak alig van belőle Budapesten, pedig lehetne egy csomó. A magasházak tetejére épített, önálló lakás, a penthouse vonzereje csak mostanában kezd hatni, a négyzetméterárak azonban gyorsan egymillió forint közelébe kúsztak.
Afelhőkarcolók tetejére épített önálló kisebb lakások, amelyeknél a körbefutó terasz terülte többnyire csaknem akkora, mint a hasznos lakóteréé a XX. század elején kezdte meg pályafutását, s azóta is töretlenül népszerű. A magas házakban már akkor is bővelkedő USA-ban hamar mozicsillagok, neves művészek és milliárdosok kedvelt lakhelyévé vált, manapság pedig előszeretettel laknak penthouse-ben sztárépítészek és világhírű focisták. A belváros kellős közepén jó levegőt, csodás panorámát kínáló és magasságuk miatt a kíváncsi szomszédoktól és fotósoktól teljesen elzárt tetőlakok ideális otthont kínáltak - és kínálnak ma is - a csendre és magányra vágyó hírességeknek. Idővel persze az alapterület is növekedni kezdett, többszintes, úszómedencés penthouse-ok épültek.
Egy belvárosi lakás, amely árban veri még a legszebb fekvésű zöldövezeti otthont is, ez a metropoliszok toronyházai tetejére épített önálló tetőlak, azaz a penthouse. A magyar viszonyokra (néhány emeletes magasságra) adaptált változatból nyár elején alig kéttucatnyit kínáltak eladásra, ám azokat négyzetméterenként mintegy egymillió forintért – írja a Lakásfókusz.hu lakossági ingatlanos blog.
New York legdrágább penthouse lakását a Park Avenue-n várhatóan 2015-ben elkészülő felhőkarcoló tetejére tervezték. A hatszobás luxuskégli várhatóan a metropolisz legmagasabb lakása lesz és 85 millió dollárért, azaz mai áron mintegy 18,5 milliárd forintért kínálják.
Nem véletlen az sem, hogy a penthouse-ok brit sztárépítészének kikiáltott Ian Simpson is a szigetország legmagasabban fekvő otthonát lakja, Manchesterben az általa tervezett Beetham Torony 48. emeletét. A nyugati és a magyar penthouse persze legalább annyiban különbözik egymástól, mint a kinti és itthoni celebvilág, ugyanakkor a négyzetméterre felszámított árszint ugyanúgy egekben van nálunk, mint külföldön.
Magyarországon az öt-hatemeletes épületek tetejére épített körpanorámás terasszal rendelkező tetőlakokat adják el penthouse-ként. Ettől persze még egy kis magyar penthouse is ugyanazokkal a különleges vonásokkal rendelkezhet, mint nyugati társai. A XIII. kerületben „igazi” penthouse-ként hirdetett lakás például valóban csodás körpanorámát kínál a Dunára és az egész fővárosra néhány emeletnyi magasságból is. A valódi penthouse élményt természetesen borsos áron mérik, a 180 négyzetméteres lakótérrel és 100 négyzetméteres terasszal, plusz garázzsal rendelkező lakást egymillió euróra taksálja a közvetítő, a négyzetméterenkénti ár tehát egymillió forint közeli.
Akinek meg is tudná fizetni ezt az árat, túl sok penthous között nem így sem válogathat Magyarországon. Egy nyári eleji híradás szerint éppen 25 tetőlak kereste gazdáját, elsősorban Siófokon és Budapesten – az ingatlanmagazin.com szerint jellemzően az V. kerületben, illetve a VI., VII. XI. kerület kiemeltebb területein találkozhatunk ezzel az ingatlantípussal, előfordul még a XII. és II. kerület belbudai részein, valamint a XIII. kerületben, az újlipótvárosi, illetve a néhány éve beépített közvetlen Duna-parti részen, illetve a III. kerületi Római-parton. Az épületek legfelső szintjén lévő, kevesebb luxussal felszerelt és sokszor – megtévesztő módon – ugyancsak penthouse-ként kínált lakásokból persze már jóval több van, ezek azonban jóval olcsóbbak, négyzetméteráruk kevesebb, mint a fele az igazi tetőlakénak.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.