Nyolc-tíz millió forinttal a kezünkben párba állítottuk a téglából készült apró garzont és a közepes méretű, felújított panelt. Érdekes megfigyeléseket tettünk.
Lehet olyan dilemma, amikor valakinek egy régi bérházban megtetszik egy aprócska garzon, de az általános piaci nézelődés közben „beúszik” a képbe egy 50-55 négyzetméteres panel is, ami a garzonok jellemző méretét, vagyis 30-35 négyzetmétert nézve elég nagy különbség.
Ha valakinek ez a szerény összeg, tehát 8-10 millió forintja van, akkor többnyire ez a két kategória juthat osztályrészül. Mit is kapni ennyiért? A forgalmi adatok birtokában lévő Duna House szerint idén az első négy-öt hónapban a 10 millió forintos kategóriában a megvásárolt ingatlanok fele polgári téglalakás, a maradék 50-50%-ban panel és ház. Ennyiért vásároltak pl. Békásmegyeri, 50 m2 vagy ennél kicsit nagyobb panelt, de több megyeszékhelyen is elkeltek ilyen, vagy méretesebb panellakások.
Polgári garzont ennyiért 30 m2 körüli méretben, már nagyon jó állapotban is sokan vettek Budapesten az 5. kerületben, de Pécsett ennyiért már újépítésűt is lehetett idén vásárolni, jóval nagyobb méretben. Házakat ennyiért szinte csak vidéken kapni, pl. Békéscsabán, ahol 30 éve épült, 70 m2 körüli, még jó állapotú ingatlanok cseréltek idén gazdát.
A garzon javára írjuk azonban, hogy többnyire tégla házakban vannak vagy lehetnek újépítésű lakóparkokban is, ahol eleve jobb a gépészet és pluszszolgáltatások is vannak. Ha szerencsénk van – és erre elég nagy az esély – akkor van egyedi fogyasztásmérő, de legalábbis könnyebben beszerelhető, mint a paneleknél.
Az is csökkentheti az energiaszámlát, ha körbefűtenek minket, erre is relatíve nagyobb az esélyünk. További előny lehet, ha egyetemhez vagy főiskolához közeli a garzonunk, azt ugyanis könnyebb kiadni vagy akár eladni is. Persze, vannak panelek is a felsőoktatási intézmények közelében, de mivel a lakótelepek általában a városok külső körzeteiben épültek és az egyetemek többsége belvárosi, a garzonok zöme helyzeti előnyben van.
Ha csak 7-8 millió áll rendelkezésre, akkor persze kisebb a választék, de nem kell csüggedni, mert a jobban pörgő megyeszékhelyeken (Debrecen, Kecskemét, Székesfehérvár) is vehetünk 50-55 négyzetméteres, felújított paneleket, viszont a fővárosi lakótelepeken be kell érni a 40-45 négyzetméteres lakásokkal. Szombathelyen ugyanakkor ezért a pénzért 30-40 éves, 40-50 m2-es téglalakást kapni, de a főváros 7. kerületében is vettek ennyiért kis garzonlakásokat idén tavasszal.
Mind a garzonra, mind a közepes panelre igaz, hogy átmeneti megoldás. Élethelyzettől és anyagi lehetőségektől függően csak néhány évig tartózkodunk ilyenekben. A pályakezdőknek illetve az egygyerekes családoknak úgy érdemes belevágni ilyenek vásárlásába, ha hosszabb távra is terveznek. Túl sokat például nem érdemes költeni a jelentős átalakításokra. Kivételek lehetnek azok a garzonok, ahol lehetőség van galéria beépítésére. Ezt megúszhatjuk 130-200 ezer forintból.
Váláskor előfordulhat, hogy a feleknek fejenként csak 4-6 millió forintja jön össze – mondjuk közös lakásuk eladásából. Ekkor jön a képbe a körülbelül ötmillió forintos kínálati csoport. A Duna House szerint ezért a pénzért pl. Pécsett egy jó minőségű, 40 m2 körüli, vagy egy közepes 50 m2-es panelt lehet kapni. Téglalakást a főváros 8. vagy 20. kerületében vettek ennyiért a közelmúltban, igaz ezek 30 m2 körüliek és az épület is legalább 50-60 éves, vagy ennél is több. Házat ennyi pénzért kisvárosokban vettek és szinte mindegyik felújításra szorul – mondta Rutai Gábor vezető elemző.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.