Megint élet költözött a Velencei-tó ingatlanpiacára, egyre több a vadász. A főszereplők a Budapestről leköltözők, akik még aktívak és új szerzeményükből járnak dolgozni.
Már nem csupán érdeklődők, hanem vásárlók is vannak a Velencei tónál. Idén az első néhány hónapban egymás után jöttek olyanok, akik szeretnének megcsípni egy-egy jó nyaralót, kisebb, kertes házat. Szinte kizárólag Budapesten dolgozó, autóval rendelkező középkorúakról van szó, akik szívesen utaznak autóval vagy vonattal ugyanannyit, mintha a fővároson belül kellene zötykölődni. Viszont cserébe egy csendes környéken lakhatnak, ahol az elmúlt években sokat javult az ellátás és az infrastruktúra.
A helyi piacon érdekelt közvetítők azt mondták a hvg.hu-nak, hogy ezek a leköltözők leginkább budapesti, általában 20-25 milliós lakásukat váltják fel újszerű, kisebb, fölszintes, kertes házzal a tó déli és keleti körzetében. Összeköltözőkre is van példa, az egyik ilyen üzlet éppen akkor formálódott, amikor az Immo Velence irodánál érdeklődtünk a keresletről.
Az iroda tulajdonosa szerint sokan keresik az átlag 15 millió forintos házakat vagy a téliesített, hasonló értékű nyaralókat is, de számszerűleg a legolcsóbb kategóriában, a 4-8 milliót érő faházas ingatlanoknál táboroznak le a legtöbben. Általában itt is van egy kis telek, ami a valódi, hétvégi pihenést szolgálja azoknak, akik nem akarnak megválni budapesti vagy más nagyvárosi lakásuktól. Előfordul, hogy bővítik ezeket az ingatlanokat, feláldozva a kert egy részét. Úgy tudjuk, hogy olyan tranzakció nem nagyon volt az elmúlt három-öt hónapban, amikor az eladó kényszerhelyeztbe került volna és azért kínálta fel ingatlanát, mert a pénz kellett volna a végtörlesztéshez.
Az északi oldalon található Bence-hegyen, a helyi Rózsadombon manapság nincsenek „ELADÓ” táblák. Voltak egy-két éve, de a tulajdonosok levették, mert nem akarják szerintük túl alacsony áron értékesíteni. A tó körzetében egyébként a becslések szerint 2007-2008-hoz képest 15-20 százalékkal estek az átlagárak, de a nagyobb villáknál ez magasabb lehetett és azokat most is nehéz eladni.
Épült egy holland villapark is Velencefürdőn, rögtön a Korda-villa mellett. Ott egyelőre nem nagyon adják el az apartmanokat, inkább kiadják őket. Tavaly egyetlen lakrészt akartak eladni, egy tetőrésszel együtt 60 négyzetméterest 27,5 millió forintért – végül nem lett semmi belőle.
Mi lesz a Velencei-tó Kapujával?
Továbbra is ott éktelenkedik a velencei kanyarban az a beton és tégla monstrum, amit eredetileg egy homokos stranddal és szolgáltató egységekkel felszerelt szabadidő komplexumnak álmodott meg a beruházó. A Velencei-tó Kapuja nevű objektum ügyében most vizsgálat zajlik, az önkormányzat szeretné befejezni a projektet és egyelőre nem tudni, erre sor kerül-e valaha is a közeljövőben. Mindez árnyékot vet a piacra és feltétlenül rontja a komfortérzetet.
Velencén, Gárdonyban, Agárdon, Kápolnásnyéken és Sukorón viszonylag magas a helyi lakosok aránya, akik igyekeznek beleszólni a fejlesztésekbe, adott esetben ellenakciókat is indítanak. Ilyen volt az említett Velencei-tó Kapuja, de a legnagyobb kétségtelen a sukorói kaszinó és hotelközpont elleni tiltakozás volt. Magában Sukoróban az elmúlt évtized elején a parasztházak voltak a legnépszerűbbek, de ez a hullám elült, ma szinte minden új betelepülő modern családi házat épít vagy korszerüsíti a megvásárolt régi Kádár-kockát. A külföldi vevők eltűntek, viszont külföldi lakosok, nyaralótulajdonosok szép számmal vannak, főleg németek, svájciak és hollandok.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.