Alig készül új lakás Budapesten, a fejlesztők továbbra is kénytelenek nyomott áron adni az ingatlanokat. Ezért érdemes most vadászatra indulni.
Továbbra is kb. 3200 darab új, de eladatlan lakás kelleti magát Budapesten, akárcsak tavaly és tavalyelőtt ilyenkor. Idén az első negyedévben az Otthon Centrum (OC) adatbázisa alapján eddig 500 körüli eladást regisztráltak. Vagyis nem fogynak a lakások, mert nem jönnek tömegesen a vevőjelöltek.
Déry Attila, az OC vezető elemzője szerint akinek van pénze, de lecsúszott a végtörlesztési hullámban piacra került használt lakásokról, az most még mindig jó vásárt csinálhat, mert nem vagy alig csökkent a túlkínálat az újépítésű otthonoknál.
Újépítésű lakások átlagára
(ezer forint/négyzetméter)
Körzet 2008 2009 2010 2011
Budapest 361 364 350 343
megyeszékhelyek 255 245 228 226
városok 256 245 231 221
forrás:KSH
Nehéz megbecsülni, hogy mekkora sávban mozoghat az áralku, de az biztos, hogy a fejlesztőknek nem áll érdekükben a végtelenségig tartani az eredeti kínálati árakat, hiszen akkor is fizetniük kell a projekthitelt, ha egyetlen lakást sem adnak el. A hvg.hu tapasztalata szerint az újépítésű lakásoknál inkább a pluszokból és nem az alapárból adnak kedvezményt, általában 4-7 százalékot. Ilyen lehet a garázs, a konyhabútor vagy a tároló - nyilvén attól függően, hogy mekkora a lakás vételára.
Egyértelmű trend, hogy a 4-5 évvel ezelőtti 60-70 lakásos átlagos méret ma már 20 és 25 közé süllyedt. Területi bontásban vizsgálva az adatokat, érdekes kép bontakozik ki. A fővárosban az első negyedévben átadott lakások száma csaknem 65 százalékkal kisebb az egyébként is alacsony bázist jelentő 2011. első negyedévinél. Ez 453 megépített lakást jelent.
Ezzel szemben a vidéki városokban 2011 első negyedévéhez viszonyítva az idei év első három hónapjában már nőtt az épített lakások száma. Leginkább a megyei jogú városokban, ahol 41 százalékkal több lakást adtak át 2012 első negyedévében, mint tavaly ugyanezen időszakban. A községekben 20 százalékkal kevesebbet, a nem megyei jogú vidéki városokban pedig 5 százalékkal többet.
Az értékesítés céljából épített lakások sokkal érzékenyebben reagáltak a megváltozott körülményekre. A fővárosban a saját célú lakásépítések 2008 első negyedévéről 2012 első negyedévére 35 százalékkal, míg az értékesítési célból épített lakások száma ugyanezen időszakon belül 83 százalékkal esett vissza. Magyarul, a fővárosban a nagyon alacsony épített lakásszámot főleg az értékesítésre épített lakások számának drasztikus visszaesése magyarázza. A vidéki városokban az értékesítés céljából épített lakások száma 2011-ig csökkent, de 2012 első negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva már növekedésnek indult.
Az újépítésű lakások piacán keresletélénkítő hatással lehet a szocpol és a kamattámogatás, főleg egymással kombinálva, azonban az alacsony eladósodási hajlandóság és a jelenlegi gazdasági környezet miatt hatásukat valószínűleg 2013-tól fejthetik ki a gyakorlatban. Ezért trendfordulót az idei évben nem várhatunk az újlakások piacán – véli az Otthon Centrum.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.