Ingatlan hvg.hu 2012. május. 02. 15:12

Bemutatjuk Áder János új munkahelyét

Lenézhet majd új munkahelye, a Sándor-palota teraszáról a parlamentre Áder János. Már ha lesz ideje bokros államfői teendői mellett.

Új lakót fogad május 10-től a Sándor-palota: Áder János lesz az egyes számú magyar iroda dolgozója. Egyelőre nem tudni, marad-e a berendezés vagy annak egy része, s ha lesz is változtatás, mi lesz az. Azt viszont korábban felírtuk, hogy elődje új szőnyeget hozatott, és vett egy luxus zongorát is, átalakításokkal nem kellett törődnie, azt elvégeztették az ő elődei.

Az egyes számú irodaház Magyarországon
KEH

Egykor miniszteri várószoba volt itt, de már évek óta hivatalosan a mindenkori köztársasági elnök, tehát most már Áder János dolgozószobája. Hogyan is nézett ki a régi időkben ez a helyiség, mielőtt átesett a felújításon? A dolgozószoba keleti falában egy ablak és egy ajtó nézett a Dunára, északnyugati sarkából egy ajtó vezetett a keleti traktus előszobájába, északi falában egy ajtó nyílt a titkári szobába. Mennyezete, főpárkánya, frízsora, selyemtapétája a minisztertanácsi terem tapétájához volt hasonló - írta le a szoba történetét a Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) honlapja, amely egyelőre nem működik, de korábban sikerült áttanulmányoznunk.

Lenézni a dolgozószobából is lehet
MTI / Illyés Tibor

A honlapból kiderült, hogy a szoba berendezése egy kandallóból, felette álló keretezett tükörből, két konzolasztalból, egy kerek asztalból, két kis empire asztalkából, öt karosszékből, valamint egy kanapéból állt. Az ülőgarnitúra zöld selyemhuzattal volt borítva. A kandalló fedőlapján egy nőalakos, empire állóóra és két, szintén nőalakok által tartott ötkarú gyertyatartó állott. A szoba padlóját táblás parketta borította. E helyiség falait - miként a Minisztertanácsi teremét is - körös-körül Benczúr Gyulának és Karlovszky Bertalannak a magyar miniszterelnökökről készített olajfestményei díszítették.

A Sándor-palota felújításakor ismét megépült a Dunára néző homlokzathoz az a mellvédes terasz, mely Ybl Miklós tervei szerint készült el. Ezen a teraszon gyakran mutatkoztak Áder elődei és azok vendégei, legutóbb Schmitt Pál is, aki Orbán Viktorral kávézgatott ott, akkor még békés egyetértésben.

A protokoll események egyik színhelye a palotában
KEH

Áder Jánosnak jóval több protokolláris aktusra kell felkészülnie, mint eddigi politikai pályafutása alatt, hiszen ez is része ennek a speciális „irodista” létnek. Biztos, hogy gyakran megfordul majd munkahelyének másik fontos részében, az újonnan létrehozott Plenáris ülésteremben. Ezt az északi (a Várszínház felöli), korábban egyszerű hivatali szobákat felvonultató oldalon alakították ki. A minden részletre kiterjedő rekonstrukció a történelmi termek teljes bebútorozásával együtt 2002.tavaszára, vagyis az előző Fidesz-kormány hivatali idejének végére készült el.

Kis küldöttséget itt is fogadhat Áder János
hvg.hu archív

A 2002-es parlamenti választások előtt felmerült tervek szerint Orbán Viktor költözött volna a palotába, az államfő pedig átment volna a Nemzeti Galériának is helyet adó királyi épületbe. A választásokon győztes MSZP által felügyelt új kormány azonban nemet mondott erre. Végül szakértői véleményekre hagyatkozva a rendszerváltozás óta a Parlament épületében "társbérletben" élő Köztársasági Elnöki Hivatal méltó elhelyezésére tett javaslatot, mely indítványát az Országgyűlés elfogadta és törvényerőre emelte.

A Sándor-palotába - történelme folytán a magyar államiság egyik jelképének tekinthető épületbe - 2003. január 23-án a Magyar Köztársaság Elnöke, Mádl Ferenc és hivatala költözött be, s azóta minden államfőnek - így a brüsszeli irodáját erre felváltó Áder Jánosnak is - ez a fő munkahelye.

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.