Ingatlan hvg.hu 2012. április. 27. 08:11

Több budapesti plázát is árulnak

Európában jelentősen visszaesett a kiskereskedelmi ingatlanok eladása az év első három hónapjában. Budapesten viszont piacra került több pláza is.

Az európai kiskereskedelmi ingatlan befektetések volumene elérte a 3,8 milliárd eurót. 2011-hez képest csökkent az aktivitás, nem voltak nagy tranzakciók a Jones Lang LaSalle (JLL) piackutatása szerint . A cég budapesti irodájának vezető befektetési elemzője szerint azonban több jelentős budapesti bevásárlóközpont értékesítése van folyamatban, és remélhetőleg ezeket az ügyleteket még idén sikerül lebonyolítani.

A magyar piacon az Allee bevásárlóközpont 2010-es eladása óta nem történt jelentős nyílt piaci tranzakció ebben a szektorban. Az eladósorba került központokról az ügynökségek természetesen nem beszélnek, a hvg.hu értesülése szerint viszont várható, hogy legalább két pesti és egy budai ingatlan is van közöttük.

Jó bevételtermelő a budai MOM Park - ez is érdekes lehet a befektetőknek
Colliers International

Az intézményi befektetők az utóbbi másfél-két évben elkerülték Magyarországot, ami sokak szemében most is tiltólistán van – főleg a kiszámíthatatlan gazdaságpolitika és a magas ország kockázat, valamint a visszaeső kereslet miatt. A befektetők – közöttük a legaktívabbak a német befektetési alapok – nem elsősorban a bevásárlóközpontokat keresik, ha egyáltalán venni akarnak valamit nálunk. Inkább az irodaházakat részesítik előnyben.

Európában – annak ellenére, hogy mindenütt alacsony volt a tranzakciós volumen – az aktivitás főként Németországra és az Egyesült Királyságra fókuszált. A JLL a második negyedévre fellendülést vár a befektetési volumen terén, főként Németországban, Lengyelországban és a skandináv térségben, a szilárdabb piaci alapoknak és a befektetési piac érettségének köszönhetően.

„A biztonság keresése és a korlátozott finanszírozás miatt az aktív ingatlan-befektetők egyre inkább a piac legjobb, nagy, ’trófea-szerű’ eszközeit keresik. Ahogyan 2011-ben is látható volt, ez jelentős ingadozásokat okoz a befektetési aktivitásban, ezért 2012 első negyedéve gyengébbnek mondható. Mindazonáltal a függőben levő tranzakciókból kiindulva a negyedéves szinthez képest növekedést várunk Lengyelországban és Csehországban, ami a forgalom fellendülését hozhatja az év hátralévő részében” – tette hozzá Jos Tromp, a CBRE közép-kelet-európai kutatási és tanácsadási vezetője.

Tudatos otthon
Hirdetés