A kiszemelt lakás megvételekor sokan alapvető hibákat követnek el. Ezek egy részét később bevallják maguknak, de akkorra már százezreket buknak. Vannak típushibák, összeszedtünk néhányat.
Életünk egyik nagy döntése előtt hideg fejjel kell viselkedni és inkább hatszor kell minden teendőt átvenni, és minden szempontot figyelembe venni. Itt van néhány típushiba, amit jobb elkerülni!
1. Annyira tetszik a lokáció, hogy a lakás állapota kevésbé fontos
Bármelyik ingatlanközvetítőt hallgatjuk meg, mindegyik azt fogja mondani, hogy a lakás elhelyezkedése, a mikrokörnyezet és a megközelíthetőség a legfontosabb. Ez csak részben igaz és nem feltétlenül önmagában igaz. A lokációt, a lakás állapotát, élethelyzetünket és anyagi lehetőségeinket közel egyenlő arányban érdemes figyelembe venni.
2. Nem járunk utána a rejtett műszaki hibáknak
Családi házak esetében nem árt statikussal megnézetnünk az épületet a biztonság kedvéért, hiszen egy repedés vagy más hasonló statikai hiányosság később akár milliós nagyságrendű anyagi kárt tud okozni. Társasházaknál az utolsó műszaki felújításról kell minél több részletet kideríteni. A közvetlen alsó, felső és oldalsó szomszéd által elvégeztetett javításokról is érdemes tudni, a közös képviselő esetleg elárulhatja, ha mondjuk egy leendő szomszédunk gyakran eláztatja az alatta lakót.
3. Az adásvételi szerződést csak egy jogásznak mutatjuk meg
Nem elég egy jogi végzettségű szakember, hiába nagymenő. Végképp nem érdemes ismerőst megkérni, egy későbbi jogi problémából (mert mondjuk nem elég pontosan fogalmazott ez az ismerős) csak kellemetlenségünk származhat.
4. Csak felületesen nézzük át a tulajdoni lapot
Inkább háromszor, mint egyszer kell megnézni a hiteles másolatot. Ebből olyan, fontos információkról tájékozódhatunk, hogy az eladó valóban tulajdonosa-e a lakásnak, kik voltak még a tulajdonosok, milyen sűrűn váltották egymást, illetve hogy az adott ingatlanra bejegyeztek-e valamely olyan jogot, amely a mi tulajdonszerzésünket akadályozza, korlátozza. Végül, de nem utolsósorban arról is hiteles tájékoztatást kapunk, hogy a kiszemelt ingatlan nem áll-e végrehajtás alatt.
5. Nem tájékozódunk az eladó közüzemi tartozásairól
Ez kulcskérdés és még az ártárgyalásos szakasz után, de a közvetlen megegyezés előtt érdemes tisztázni. Ha társasházban veszünk lakást, akkor ezt még a közös képviselő sem mondhatja meg azonnal, de jogi képviselőnkön keresztül kideríthetjük.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.