Rekord éven van túl az európai ipari ingatlanok piaca. Egyes gyártó ágazatok keresletének növekedése a hajtóerő, bár idén már lassulás várható.
Az európai logisztikai piacon az 5 000 m2-nél nagyobb (az Egyesült Királyság esetében 10,000 m2-nél nagyobb) ingatlanok bérbeadási volumene 16,3 millió m2 volt 2011-ben, ami 12%-kal magasabb, mint 2010-ben volt és 59%-kal meghaladta a 10 éves átlagot.
A legerősebb keresleti növekedést Belgiumban mérték (121%-kal magasabb az előző évi meglehetősen gyenge kereslethez képest), ezt Franciaország követte (+52%), majd Magyarország következett (+52%). Jelentős növekedést ért el Hollandia (+20%), Lengyelország (+28%) és némi meglepetést okozva Olaszország is (+26%).
A Jones Lang LaSalle nemzetközi ingatlanügynökség szerint csökkent azonban a kereslet Csehországban (-47%), Oroszországban (-14%), Spanyolországban (-5%) és az Egyesült Királyságban (-47%). Ez a visszaesés a korlátozott kínálatnak tudható be, ami főként a legkeresettebb lokációkon maradt jóval a bérlők igényei alatt.
Magyarországon a bruttó bérbeadás közel 330 000 m2 volt, ami több mint 50 %-os növekedést jelentett éves szinten. Ugyanakkor ennek a volumennek 46%-át szerződéshosszabbítások tették ki, így a nettó bérbeadás csupán 152 500 m2 volt.
Tuza Rita, az ügynökség budapesti irodájának vezető elemzője úgy látja, hogy még ez a volumen is emelkedést mutat az egy évvel korábban rögzítetthez képest. Akárcsak számos európai piacon, így a spekulatív fejlesztéseket nálunk is visszafogták, ugyanakkor kínálati hiányról nem beszélhetünk, hiszen az üresedési ráta a budapesti ipari ingatlanpiacon közel 21% volt 2011 negyedik negyedévében. A bérleti díjak emelkedése ennek következtében idén még semmiképp nem várható. – vélte a szakember.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.