Budapest Főváros Kormányhivatala kedden azt közölte: nincs hatékony jogi szabályozás az épületek megfelelő állapotának...
Budapest Főváros Kormányhivatala kedden azt közölte: nincs hatékony jogi szabályozás az épületek megfelelő állapotának biztosítására, a veszélyhelyzetek megelőzésére. Arra hívták fel a figyelmet, hogy a házak megfelelő állapotban tartása a tulajdonosok kötelessége, ám számos társasház lakóközössége - jórészt anyagi okok miatt - nem képes megfelelő állapotban tartani az épületet.
A legtöbb önkormányzat társasházi pályázatokkal, továbbá úgynevezett veszélykerettel támogatja az épületek megújítását, de ezek a források is korlátozottak, és több lakóközösség még a szükséges önerőt sem tudja kigazdálkodni.
A jelenlegi jogszabályok alapján az építéshatóság kötelezést adhat ki a veszély elhárítására, de ettől nem lesz pénzük a társasházi tulajdonosoknak a szükséges javítások elvégzésére - fogalmaztak, hozzátéve, hogy ez a kötelezés nem kellően hatékony eszköz.
Tovább bonyolítja a helyzetet az is, hogy a rossz állapotú házak egy részében az adott önkormányzat is tulajdonostárs, így a polgármesteri hivatalok jegyzőihez tartozó építéshatóságtól nehezen várható el, hogy - közvetetten - az önkormányzat költségvetését terheljék a kötelezésekkel. A fővárosban működik ugyan mérnökügyelet, de ennek nem feladata az épületek állapotának felmérése; csak akkor intézkedhet, ha már "bekövetkezett a káresemény" - tájékoztatott a kormányhivatal.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.