Senki sem tud biztosat arról, hogy megépülhet-e, s ha igen, akkor mikor Székesfehérvár belvárosának közepén a Nemzeti...
Senki sem tud biztosat arról, hogy megépülhet-e, s ha igen, akkor mikor Székesfehérvár belvárosának közepén a Nemzeti Emlékhely. Minden érintett önkormányzat a kormányra mutogat, s mivel mindegyik fideszes vezetésű, a kormánypártnak saját berkein belül kell elrendeznie az ügyet.
Az Ingatlanmenedzser úgy tudja, hogy a korábban kiírt pályázatra 52 terv érkezett, ebből végül hármat tartottak megvalósíthatónak, de pénzhiányra hivatkozva tavasszal lefújták a projektet. A megyei önkormányzat elnöki kabinetjétől egy hárítással egyenértékű rövid nyilatkozatrtot kaptunk. Eszerint amennyiben az idén ősszel az Országgyűlés által megalkotandó önkormányzati törvény a megyei önkormányzatok feladataként határozza meg a megyei múzeumok fenntartását, úgy annak értelmében a Fejér Megyei Közgyűlés döntést hoz majd a Nemzeti Emlékhely megvalósítási lehetőségéről. Tehát csak a lehetőségről.
A megyei önkormányzat egy 2011 május 31-én kelt és a városi önkormányzattal közösen hozott határozatra hivatkozva kicsit bőbeszédűbb volt, de ugyanúgy homályban hagyta a jövőt. A határozat szerint a projekt eredeti tartalommal történő megvalósítására kikötött határidő tarthatatlansága, valamint a konzorciumi partner forráshiánya miatt a "Királyi Séta - Történelmi időutazás az ezeréves Székesfehérváron" KDOP-2.1.1/A-2008-0002. számú projektben meghatározott fejlesztéseket nem valósítja meg, és erre figyelemmel a projekt megvalósítására Fejér Megye Önkormányzatával kötött konzorciumi megállapodást, valamint azzal egyidejűleg a Konzorcium és a Közreműködő Szervezet között létrejött támogatási szerződést közös megegyezéssel 2011. június 3. napjával megszünteti. A támogatási szerződés közös megegyezéssel történő megszüntetésének eredménytelensége esetén a szerződésektől az Önkormányzat eláll. Minderre magyarázatot kértünk a kormányzattól is, egyben megkérdeztük, hogy mennyi pénzt szánnak egyáltalán rá, mikor lehet a projektből valami. A választ még nem küldték el.
A három pályázó egyike az Ybl-és Prima Primissima díjas Skardelli György vezette Közti Zrt. volt. A neves építész régi álma, hogy egy katedrálist építhessen a romok fölé és ott végre a történelmünk büszkeségre okot adó évszázadaira (több, mint ötszáz év) emlékeztető komplexumot működtessenek. "Nem a vesztes pillanatokra -Muhi, Mohács - kellene nagy hangsúlyt fektetni, hanem arra, amit sokkal szívesebben vállalhatunk ország-világ előtt. Ebbe a katedrálisba járhatnának a diákok, a hazai és a külföldi turisták, elmondhatnánk nekik, hogy mi történt ott az államiságunk alatt évszadokon keresztül" - mondta lapunknak nyilatkozva.
Közel ötszáz éven keresztül, a magyar államiság megszületésétől kezdve ezen a helyen koronázták meg és ültették trónra a magyar uralkodókat, több uralkodó is Szent István fehérvári templomát választotta temetkezési helyéül. "Ez nem egyszerűen egy romkert, ide egy méltó, nagy épület, egy igazi katedrális kell, nem turistacsalogató cirkuszi látványosság" - fűzte hozzá az építész, aki úgy képzeli el, hogy jelentős állami, kulturális és egyházi eseményeknek is méltó helyet adhatnának ezzel.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.