Budapesten a belvárosi kerületekben gyakorlatilag minden jó árú albérlet elkelt augusztus közepére.
Budapesten a belvárosi kerületekben gyakorlatilag minden jó árú albérlet elkelt augusztus közepére. A legtöbben most is a 2-3 szobás lakásokat keresik, fontos, hogy gyalog vagy biciklivel, tömegközlekedési eszközzel gyorsan megközelíthető legyen.
Vidéken a kisebb távolságok miatt az egyetem közelsége nem játszik központi szerepet, de a bérleti díj és a rezsiköltség után fontos döntési elem. Az a bérbeadó számíthat gyors kiadásra, akinek a lakásában külön bejáratúak a szobák és hajlandó egy évre is szerződni. A bérlői oldalról nézve nem tanácsos hosszabb időt lekötni, hiszen bármi megtörténhet. A két éves időtartam általában még nem elég a bérleti díj automatikus csökkentéséhez, három év esetében viszont akár 20-25 százalék is elérhető.
Keresett, könnyen kiadható lakások*
Város V. VI. VII. ker. VIII. IX. ker. XI. ker. XIII. ker.
Ingatlan típusa tégla tégla tégla tégla
Havi bérleti díj (ezer Ft) 65-80 75-80 50-60 50-60
Méret (m2) 55 93 90 30
Szobaszám(db) 2 3+1 4 1
(*átlagárak, Otthon Centrum)
A fenti bérleti díjaknál már elvárható, hogy a bérbeadó bútorozott, felszerelt lakást adjon. Az alapvető bútorok mellett kössük ki, hogy legyen hűtő, mikro és mosógép is. A lakás építészeti minősége vagy műszaki állapota nem feltétlenül a legfontosabb, de ne menjünk lepusztult otthonokba csak azért, mert olcsónak tűnik. Nem kell sajnálni a 60-70000 Ft-os bérleti díjat, ha cserébe jó körülmények között lakhatunk vagy tanulhatunk.
Az Otthon Centrum szerint a bérleti díjak tekintetében vegyes a kép az országban. Pécsett nagyjából havi 40 000 Ft körül indulnak a bérleti díjak, Szegeden már 30-35000 Ft-ért lehet egy másfél szobás panellakást bérelni. Debrecenben nagyon sok ingatlant kínálnak az 50-60000 Ft-os havi bérleti díj tartományban. Győrben az egyetemtől távol eső panellakás havi bérleti díja 40 000 Ft körül alakul, az egyetemhez közel már 45-50000 Ft. Hasonló elhelyezkedésű, téglaépítésű lakásért 50-55000 forintot is elkér a tulajdonosa. Miskolcon egy egyetemtől távol eső panellakást már havi 20000 forintért is ki lehet bérelni.
Budapesten a lélektani határ 60000 Ft-os havi bérleti díjnál húzódik, ez alatt könnyen ki lehet adni a központi elhelyezkedésű, jó állapotú ingatlanokat. Az ennél drágább ingatlanok is keresettek a diákok körében, de ilyen ingatlanokat már 3-4 fő közösen veszi ki. A bérleti díjakból csak minimális engedményt lehet elérni, amennyiben a tulajdonos reális bérleti díjat kér, az ingatlant alkudozás nélkül veszik bérbe. Ritkán, maximum néhány ezer forintos engedményt tesz a tulajdonos.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.