Nincs általános válasz arra, hogy menyiért lehet megépíttetni vagy átépíttetni, felújíttatni egy tetőt.
Nincs általános válasz arra, hogy menyiért lehet megépíttetni vagy átépíttetni, felújíttatni egy tetőt. Nagyon sok függ a tető méretétől, bonyolultságától. Érdemes előzetesen felméretni a helyszínen a munkát két-három vállalkozóval. Az ajánlatok összehasonlításával viszonylag könnyen eldönthetjük, melyik a legjobb nekünk.
Internetes oldalakon böngészve az látható, hogy a munkadíj 2500-4000 forint között mozog négyzetméterenként. A saját honlappal rendelkező vállalkozók egy része direkt nem tesz közzé árakat, inkább azt ígéri, hogy email-ben elküldi az árajánlatát, ha megkapja a pontos koordinátákat.
Az ácsok és tetőfedő vállalkozások többsége teljes szolgáltatást vállal, anyagbeszerzést és szerelést is. Némelyik állványozást is végez, ha ez szükséges. A családi ház építésének akár az első szakaszában, az alap kiásása utáni zsaluzásban is részt vesz.
Ha nagyobb vagy komplett munkákra szóló megrendelést kap egy cég, akkor az erős verseny miatt úgymond ingyen bevállalja a kéményépítést vagy egy-két tetőablak beépítését, esetleg szigetelési munkákat. Alkudni itt is lehet, fontos, hogy kérjünk referenciát. Egyszerű nyeregtetőnél a faszerkezetet 2000-2500 forintért szerelik fel, ebben már benne van a fóliázás is. Cserépfedésért 800-900 forintot kérnek, a zsindelyezés 1200-1400 forint. Minden ár négyzetméterenként értendő.
A korszerű anyagok és technológiák mellett érvelők szerint a tető felújítása lemezből is megtörténhet. Érvelésük szerint a lemeztető olcsó, gyorsan és egyszerűen felszerelhető, energiatudatos anyag, így akár passzívház készítéséhez is alkalmas. Könnyű anyagról van szó, hiszen 1 négyzetméter tető csak hét kilót nyom, mindemellett időtálló, akár 50 évig is eltart. Egy átlagos (100m2) családi ház tetőjének felújítása ezzel az anyaggal három napot vesz igénybe.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.