A tavat a kertben úgy célszerű elhelyezni, hogy központi, jól látható helyre kerüljön.
A tavat a kertben úgy célszerű elhelyezni, hogy központi, jól látható helyre kerüljön. A benne élők komfortját szem előtt tartva előnyös, ha a vízfelszín egy részét minél tovább éri a nap, de mindig legyenek árnyékos részek is. Ezt a parti növényzet szakszerű beültetésével oldhatjuk meg.
Itt jönnek a képbe a „vízpart-imitátor” növények. Míg egy természetes tónál a parti talaj is nedves, egy mesterséges kerti tónál ez nincs így, hiszen az egyet jelentene azzal, hogy szivárog. Emiatt a kerti tó mellé (hacsak nem tudunk rendszeresen öntözni) olyan növényeket kell összeválogatnunk, melyek látványukban a vízparti vegetációt idézik, de mégsem vízigényesek. Ilyenek a sásliliomok, fáklyaliliomok, egyes díszfüvek, melyek leveleikkel a nádas látványához hasonlítanak.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/6bec7f39-a63c-43a6-9456-41fe25ec73dc.jpg)
A kerti tó készítése
Kerti tavat legegyszerűbben kétféle technikai megoldással készíthetünk: vagy előre gyártott műanyag tómedret süllyesztünk le, vagy az általunk ásással kialakított medret tófóliával béleljük ki. Előbbi megoldás olcsóbb és gyorsabb, utóbbi több teret enged a fantáziánknak.
Kész műanyag tómedret 7000-40 000 forint közötti összegért szerezhetünk be. A tófóliának vastagságtól függően (0,5-1,5 mm) 440-1100 forint négyzetmétere. Gondoskodjunk a víz állandó mozgatásáról is, ehhez szökőkutas vízpumpát legolcsóbban 15 000 forintért kaphatunk.
A műanyag, előre gyártott medernek ássuk ki a helyét, helyezzük bele, és a réseket alatta homokkal töltsük ki, Figyeljünk, hogy a pereme a föld fölött legalább 3-5 centiméternyire kiálljon, mert ha talajszintig süllyesztjük, akkor esőzésekkor belefolyik kívülről a sár.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/8ae0719e-f355-44c0-8790-76087fda80d8.jpg)
Tófóliás megoldásnál ássuk ki a leendő medret úgy, hogy többféle mélységi szint legyen, ez a növények cserepes beültetése miatt lesz fontos a későbbiekben. Ha teleltetni is szeretnénk halakat a tavunkban, akkor legyenek 80 centiméter, vagy annál mélyebb részek is benne, melyek nem fagynak át. A tófólia alá, annak védelme érdekében érdemes geotextilt is fektetni. Figyeljünk arra, hogy a meder szélei nagyon lassan mélyülők legyenek. Ha túl meredekre készítjük a peremeket, akkor oda nem tudunk majd kavicsokat, köveket helyezni, mert azok begurulnak a mélyebb részekbe. Így azonban kilátszik a tófólia, ami nem esztétikus, mivel természetellenes látványt nyújt.
Itt a méret is lényeg
Minél nagyobb egy tóban a víztömeg (mélység és felület), annál inkább természetes folyamatok zajlanak le benne, és a kedvezőtlen időjárási viszonyokat is annál jobban tompítja a tó. Ez főként a benne élő növények és állatok számára fontos. Egy sekély vizű tó hamar felmelegszik, és minél melegebb a víz, annál kisebb az oxigéntartalma, ami a halaknak végzetes lehet. A sekély vizű tó télen sokkal hamarabb befagy, mint egy mélyebbre épített. A kisebb víztömegben, a magasabb nyári hőmérséklet és több szerves anyag miatt gyorsabban szaporodnak el az algák is.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)