Szentlőrincen a múlt század hatvanas éveiben derült ki, hogy forróvíz található a település alatt, amikor urán után...
Szentlőrincen a múlt század hatvanas éveiben derült ki, hogy forróvíz található a település alatt, amikor urán után végeztek kutatófúrásokat. A földhő hasznosítására azonban 50 évet kellett várni.
A földhő kitermelésére alapuló új távfűtési rendszert a magyar tulajdonú, geotermikus erőművek építésére specializálódott PannErgy Zrt. építette ki. A vállalat üzleti modellje szerint közös üzemeltető céget hoztak létre az önkormányzattal. A 100 millió forint jegyzett tőkével alakult Szentlőrinci Geotermia Zrt.-ben az önkormányzatnak 10 százalékos részesedése van. Az alapításkor befizetendő 10 millió forint önrészt is a PannErgy adta alapítási kölcsön formájában.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/7de4d648-f7db-4457-9642-fdd8a1f216b0.jpg)
Egy geotermikus fúrásnál a hozam és a hőfok nagysága a döntő kérdés. Mivel a 2009 tavaszán kezdődő fúrások szeptemberben hoztak áttörést, a munkálatok azonnal megindultak. Több mint egy év elteltével, 2010. december 20-án adták át a geotermikus fűtési rendszert. Így egy hónapja csaknem ezer család kapja a meleg vizet és a meleget az új hőközpontból. A forró víz ugyanis nem közvetlenül a radiátorokba kerül, hanem egy központi hőcserélőbe, ahol felmelegítik a városi távhő vezetékekben keringő vizet. A lakások és intézmények fűtése után a még mindig meleg víz ipari és mezőgazdasági létesítményekben hasznosítható.
A termelőkúton keresztül felhozott termálvizet - miután az leadta energiáját -, visszasajtolják a kéregbe, hogy fel ne boruljon a talaj vízháztartása, s újra kinyerhető legyen a forróvíz. Az 1,3 milliárd forintos beruházáshoz több mint 440 millió forintnyi vissza nem térítendő támogatás jutott a magyar államtól, illetve az Európai Uniótól - írta az Újenergiák című lap. A teljes cikket itt olvashatja el.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)