A tervek szerint a Palotanegyed a Miniszterelnöki Hivatal és az Alkotmánybíróság odaköltözésével erősebb kormányzati...
A tervek szerint a Palotanegyed a Miniszterelnöki Hivatal és az Alkotmánybíróság odaköltözésével erősebb kormányzati funkciót kapna, újjáépülne a Teleki-palota és létrejönne egy Magyarok Háza.
A Budavári Palota keleti szárnyába egy nemzeti kincs- és ereklyetárat helyeznének a tervezők, a déli oldalon egy modern vármúzeum kapna helyet, míg a nyugati szárnyat egy konferenciaközpont és szálló foglalhatná el - áll az I. kerületi önkormányzat megrendelésére készült komplex fejlesztési koncepcióban.
A koncepció nem újdonság: Orbán Viktor már 2002-ben is azt tervezte, hogy a Miniszterelnökség a Parlament épületéből a Sándor-palotába költözik. Kérdés, hogy a köztársasági elnök hivatalának hol találnak majd helyet. A legutóbbi kormányzati megszólalások alapján Schmitt Pál a kiürített Nemzeti Galéria épületébe költözhet, hiszen a Szent György téren lévő Galéria - Szőts Géza javaslata alapján - a Városligetbe megy. Így a Sándor-palota épülete lehet a kormányfőé, a Várpalota pedig a köztársasági elnöké.
Ezt a verziót támasztja alá Potzner Ferenc projektvezető nyilatkozata is, amely szerint a Polgárváros központjául kialakítandó Szentháromság tér egyfajta "polgári főtér", míg a Palotanegyed centruma, a Szent György tér "nemzeti főtér" lehetne. A kettőt főutcaként a Tárnok utca kötné össze. Az építész-művészettörténész kiemelte: a Várat a lejtőkkel, a Várbazárral és a Dunával összefüggésben vizsgálták, de tekintettel voltak a ma jórészt kihasználatlan barlangrendszerre is.
A tervezők kilenc fő fejlesztési csomópontot jelöltek ki (a Kapisztrán tér, az Erdélyi bástya, a Szentháromság tér, a főutca a Dísz térrel, a Fehérvári és a Vízi kapu, a Szent György tér, a Palota, a Várbazár, valamint a Clark Ádám tér) várakozásaik szerint az ezeknél koncentrálódó beruházások a szomszédos területek fejlődését is beindítják majd, a zónarendszer ugyanakkor a több évtizedes koncepció ütemezhetőségét is biztosítja.
A mostani koncepciót többek építészek, urbanisták, tájépítészek és közgazdászok végezték el, feltérképezve a terület múltját, problémáit és javaslatokat téve a következő évtizedek beruházási irányaira. A projekten több iroda mintegy 20 munkatársa dolgozott fél éven át - áll az önkormányzat MTI-hez eljuttatott sajtóközleményében.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.