A városi önkormányzat csütörtökön határozott arról, hogy a jogerős bírósági végzésnek megfelelően miként fizeti ki az...
A városi önkormányzat csütörtökön határozott arról, hogy a jogerős bírósági végzésnek megfelelően miként fizeti ki az Expo Centert építő KIpszer Zrt.-t. A vállalat pert nyert, így meg kell kapnia a vállalkozói és pótmunka díját. A döntés értelmében az önkormányzat 300 millió forintot ad a vagyonkezelő Pécs Holding Zrt.-nek, illetve két ingatlant értékesít, hogy a városi érdekeltségű Pécsi Rendezvényszervező Nonprofit Kft. teljesíteni tudja az építőipari céggel szemben fennálló 410 millió forintos kötelezettségét.
A Pécsi Ítélőtábla tavaly márciusban jogerősen 204 millió forintot ítélt meg elmaradt vállalkozói díj és pótmunka címén a Kipszer Zrt.-nek a pécsi Expo Center építésével összefüggésben. A Kipszer és a Pécsi Rendezvényszervező 2004-ben kötött szerződést az Expo Center első ütemének építésére. A teljesítési határidő 2005. szeptember 15. volt, amelyet a Kipszer nem tudott tartani. A műszaki átadási eljárás az év november 25-én kezdődött meg, de mivel a műszaki ellenőr szerint a létesítmény nem felelt meg a rendeltetésszerű és biztonságos használat követelményeinek, az épület átvétele műszaki okból nem volt lehetséges.
A rendezvényszervező megtagadta a vásárközpont műszaki átvételét, a Kipszer pedig nem fogadta el az építtetői állásfoglalást, és nem vállalta az építmény üzemeltetési költségeinek fizetését. A munkavégzést beszüntette, majd levonult a területről. A megbízó ennek következményeként 2006. január 17-én azonnali hatállyal felmondta a fővállalkozási szerződést, majd elszámolást eszközölt, azonban a felek nem tudtak érdemben megállapodni, így a Kipszer bírósághoz fordult.
A kivitelező eredetileg mintegy 700 millió forint vállalkozói és pótmunka díjat követelt, ebből a táblabíróság mintegy 597 milliót tartott jogosnak, amelyből levonta a hibás teljesítés miatti javítási költségeket, valamint a kötbért, így a megbízó rendezvényszervezőt 204 millió forint megfizetésére kötelezte. Az összesen mintegy 3 milliárd forintból megépült, 2006-ban átadott épület évek óta üresen áll.
A beruházás vizsgálatára létrejött önkormányzati eseti bizottság tavaly megnevezte a kudarc lehetséges felelőseit, a rendőrség pedig nyomozást indított az ügyben Páva Zsolt fideszes polgármester feljelentésére. A nyomozást a közelmúltban, bűncselekmény hiányában, megszűntette a rendőrség.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.