Kiállta a modern szimulációs eljárások próbáját Párizs világhírű "öreg hölgye", az Eiffel-torony, amelyet építése...
A tornyot hurrikán erejű szél, korbácsoló eső, rendkívüli meleg, hideg és kövér hótakaró "támadta" a szimulációs rendszerben, mindez azonban hiába, az "öreg hölgy" egy alkalommal sem hajlott meg. "A legkeményebb tesztnek vetettük alá, és arra jutottunk, hogy a torony kifogástalan állapotban van - mondta az építmény szerkezeti biztonságáért felelős SETE nevű társaság felelőse. - Még a súlyát is megkétszereztük, hogy lássuk, mi történik. A torony ugyan megmozdult, de nem omlott le.
Kapcsolódó cikkeink:
A világ legszebb könyvtárai Párizstól Kalocsáig
Az Eiffel-toronyra idén kisebb szépészeti beavatkozás vár, fennállása óta 19. alkalommal festik le. Jövőre az első szint szerkezete esik át alapos felülvizsgálaton. A világhírű torony 8500 tonnát nyom, ehhez az idők folyamán további 3000 tonna járult többek között a liftek, az éttermek és a televíziós antenna révén.
A számítógépes szimuláció bevett szokássá vált az olyan modern épületek tervezésekor, mint a Kuala Lumpur-i Petronas-torony vagy éppen a dubaji Burdzs Kalifa-torony. A technikát hidak építésénél is alkalmazzák. Az Eiffel-torony vizsgálata azonban nem kis kihívás volt a szakemberek számára, például azért, mert az építéskor használt vas és szegecsek másként viselkednek, mint a manapság használt anyagok.
A felmérés során arra is fény derült, hogy a torony az utóbbi 120 évben 13 centimétert zsugorodott: kissé összement saját súlya alatt. Mindent figyelembe véve - és a jövőben várható éghajlati jelenségek ellenére - a torony még két-három évszázadig a helyén marad - adtak megnyugtató véleményt a szakemberek.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.