Ismét a kukába kerülhet egy nagyobb fővárosi beruházás, s vele együtt csaknem egymilliárd forint.
Ismét a kukába kerülhet egy nagyobb fővárosi beruházás, s vele együtt csaknem egymilliárd forint. Egyetlen pecsét hiányzott a Károly körútra tervezett vegyes funkciójú épület dokumentációjára, de Tarlós István és a fideszes többségű városvezetés megálljt parancsolt, így elúszott a több, mint 800 millió forint értékű előkészítő munka – írta a Népszabadság. A lap utal arra is, hogy a 2017-ig előretekintő várostervezési anyagokban egyetlen sor sincs erről a projektről. Mindössze a városháza épületének felújításáról.
Mint ahogy erről az Ingatlanmenedzser is többször beszámolt, a 40 ezer négyzetméteres új tömb, valamint a meglévő középületek és közterek felújítását magába foglaló tervek megvalósítására még 2008 áprilisában írtak ki pályázatot. Ezt a Budapesten már több üzleti ingatlan beruházás tervezését elvégző holland Erick van Egeraat irodája nyerte el. A holland cég budapesti irodája időközben csődbe ment, de az anyacég közölte, hogy egy új képviseletbe szervezve feltétlenül folytatják a munkát, amit végül meg is tettek.
Kapcsolódó cikkek:
- Mindent cserélne az új főpolgármester
- Ezt kínálja Tarlós Budapestnek
Üzletek, irodák, dizájnhotel, többfunkciós kulturális központ, éttermek és kávézók szerepeltek a nagy ívű elképzelések között. Még egy 65 méteres kilátót is építettek volna, ami új látványosságnak ígérkezett a belvárosban, oda vonzva olyanokat is, akik nem feltétlenül mennek el a környékre.
Városháza Fórum
(nettó előkészületi költségek)
Tervezés 416 millió forint
Pénzügyi és jogi tanácsadás 115 millió forint
Fedezetkezelés 55 millió forint
Tervpályázat előkészítése 6 millió forint
Technikai közreműködés 1,8 millió forint
A beruházás teljes költsége kissé meghaladta volna a 42 milliárd forintot, ugyanakkor szakértők jelentős hozadékról beszéltek, hiszen számottevő forgalmat bonyolíthattak volna a kereskedelmi egységek, bérleti díjból is masszív bevétel keletkezett volna. Az új komplexumban lettek volna külső bérlőnek szánt irodahelyiségek is. A belvárosi felső kategóriás irodák a válság ellenére is viszonylag jól teljesítenek, az átlagos bérleti díj 15-20 euró/m2/hó. Ráadásul stabilnak mondható ügyfélkör veszi ezt igénybe.
Tarlós István a választások előtt is egyértelműen a beruházás ellen emelt szót. „Nem kell mindig mindent beépíteni. Egy közpark sokkal hasznosabb lenne a város közepén.” – mondta korábban a lapnak adott interjújában. Egy másik beruházással, a Bécsi utcába tervezett Új Városközponttal kapcsolatban sem túllelkes a főpolgármester. Ott ugyan már megvan az építési engedély, de a bontást végülmegtorpedózták, s a Rogán-Tarlós páros nem töri össze magát azért, hogy feltétlenül megépüljön a Csipak Péter vállalkozó vezette cég projektje.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.