Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2010. december. 31. 14:15

Vigyázat! Éjfélkor is jöhet tolvaj!

Ilyenkor, az év utolsó illetve az új év első napján sem árt nagyon vigyázni. Trükkös tolvajok, betörők jöhetnek.

Ilyenkor, az év utolsó illetve az új év első napján sem árt nagyon vigyázni. Trükkös tolvajok, betörők jöhetnek. Sokszor már jó előre kiszemelik a házat vagy lakást és megtudják, hogy például bulira mennek a lakók, úgyhogy szabad a vásár. Rendőrségi források is óvatosságra intenek.

Az ORFK-tól kapott szakértői anyag szerint ha a tolvajok mégis otthon találnak valakit, akkor nem törik fel a zárakat, inkább valamilyen ürüggyel bekéredzkednek a lakásba, majd elvonják a házigazda figyelmét (pl. kérnek egy pohár vizet), vagy más módon megpróbálják elcsalni a tulajdonost a szobából. Ezután összeszedik az értékeket, és sietősen távoznak a lakásból. Az ál víz- és gázóra leolvasók a "mérőkészülékek leolvasásának”, a szerelők a „házban tapasztalt rendellenességek” elhárításának ürügyén jutnak be a lakásba. A magukat sokszor ügynöknek kiadó tolvajok pedig többnyire kedvező üzleti lehetőségek felajánlásával bírják ajtónyitásra az idős embereket.

Gyorsan lábakél a pénznek, ha nem figyelünk a táskánkra

Emeletes társasházakban fontos, hogy a lakók ne engedjék be a kaputelefonon felcsengető idegeneket. A tolvajok  többnyire a felső szintek lakóihoz csengetnek be, akik nem szívesen jönnek le a kapuhoz ellenőrizni, kit is engednek be valójában. A tolvajok a kaputelefonon egyben azt is ellenőrizhetik, hogy mely lakók nincsenek otthon. Erre sanos nincs ellenszer, legfeljebb a szomszédok ébersége.  

Újabb próbálkozások is vannak, ezeknek a csalásoknak, megtévesztéseknek az a lényege, hogy azt állítják: túlfizetés történt, ezért egy nagy címletű bankjegyet felmutatva egy kisebb összeg visszaadására kérik a lakót. Az gyanútlanul bemegy a lakásba, esetleg beengedi a kéretlen vendéget-vendégeket, aki (k) kifigyeli (k), hogy honnan keríti elő a pénzt a későbbi sértett. A megtévesztett lakó nem is sejti, hogy az egy-két percig tartó akció csak a feltérképezést szolgálja, majd egy rövid figyelem elterelő lépés alatt ellopják értékeit, készpénzét. Adománygyűjtők és rászorulóknak tűnők is hasonló módszert alkalmaznak. Rendszeres, hogy kiskorúak rosszullétére hivatkozva kérnek segítséget, egyre többször maguk a kiskorúak is a tolvajok között vannak.

KIskorúakat is gyakran használnak a bűntettek elkövetői

A szolgáltatók közül most az ELMŰ azt tanácsolja, hogy a bármilyen okból megjelenő idegeneket (ügynök, árus,szolgáltató képviselőjeként bemutatkozó személy, stb.) soha se engedjünk be ellenőrzés nélkül a lakásba. Mindig kérjük az illető hivatalos státuszát igazoló bizonyítványt, legyen szó a kábeltévés, az áramszolgáltató, vagy a vízmű cégről. A vállalatok többsége fényképes igazolványt bocsátott ki vagy írásos megbízást ad embereinek. Kétség esetén érdemes egy előre elkészített szolgáltatói telefonlistát megnézni és hívni az ottani telefonszámokat.

Az E.ON felhívja a figyelmet: nem alkalmaz díjbeszedőket az esedékes energiadíj kiegyenlítésére. Munkatársai minden esetben igazolják magukat, és kizárólag a mérőóra gyári számát, valamint az óraállást rögzítik, befizetéseket nem fogadnak el, és készpénzes kifizetéseket nem teljesítenek. Könnyen azonosíthatók a cég emberei, mert arcképes igazolvánnyal igazolják magukat, másrészt mindig kézi adatrögzítő készülékkel dolgoznak.

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?