Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2010. július. 12. 07:00

Miért nem fizetnek a gazdagok?

A nagyobb és gazdagabban felszerelt lakások tulajdonosai messze a legrosszabb adósok az Egyesült Államokban – állítja...

A nagyobb és gazdagabban felszerelt lakások tulajdonosai messze a legrosszabb adósok az Egyesült Államokban – állítja a CoreLogic nevű elemző cég július elején közölt tanulmányában. Az egymillió dollárnál több jelzáloghitellel rendelkező lakástulajdonosok 14 százaléka marad el a részletekkel rendszeresen. Az egymillió dollárnál kisebb hitelt nyögőknél mindössze 6-7 százalék ez az arány.

A The New York Timesban közölt részletek szerint az elemző társaság úgy látja: a nagy házakban élők sokszor hónapokig nem fizetnek. Még kisebb részleteket sem. Sokszor nem azért, mert nem akarnak, hanem azért, mert nem tudnak. Nagyon elszálltak 2005-2008 között és ütre-főre vették fel a hiteleket, ám a legtöbbjüknek nem volt „B” terve arra, ha elveszíti állását vagy egyszerűen csak megcsappannak bevételi forrásaik. Márpedig a válság milliókat hozott nehéz helyzetbe, egész ágazatok kerültek padlóra. 

Az elemző cég szerint a bankok nagyon tartanak attól, hogy azok a tulajdonosok, akiknek a háza ma kevesebbet ér, mint a fennmaradt kölcsön, egyszerűen elhagyják majd a környéket és utolérhetetlenek lesznek. Az ingatlanpiac mostani állása ugyancsak az aggodalmakat növeli, egyesek újabb zuhanást jósolnak. Legutóbb a májusi adatokból derült ki, hogy a lakásértékesítés három éves mélypontra került.

A wahingtoni kormányzat gyakorlatilag megmentette a két legnagyobb kvázi magán jelzálog bankot, a Fannie Mae-t és a Freddie Mac-et. Egyéb akciókkal is segítette a bajbajutott hiteleseket, de több millióan még mindig reménytelenek. Ezekből kerülnek ki a kényszereladók, akiken már az áthidaló kölcsönök sem segítenek.

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.