Mit kell tudni az elő és végtörlesztésről?
A végtörlesztés (más néven teljes előtörlesztés) folyamán az ügyfél teljes fennálló hiteltartozása (tőke-, kamat-, és...
A végtörlesztés (más néven teljes előtörlesztés) folyamán az ügyfél teljes fennálló hiteltartozása (tőke-, kamat-, és esetleges díjtartozás) egy összegben visszafizetésre kerül a kölcsönt nyújtó pénzintézet számára, ezzel megszűnik a bank felé fennálló fizetési kötelezettsége.
A magyarországi pénzintézetek végtörlesztés esetén általában díjat számolnak fel (végtörlesztési díj), amely lehet egy fix összeg vagy a hitelösszeg (fennálló, vagy igényelt kölcsönösszeg) százalékában kifejezett. A végtörlesztési díja a mindenkori kondíciós lista szerinti költségelem (szerződésmódosítási díj pénzügyi teljesítéssel összefüggő módosítás esetén), amely a szerződés pénzügyi teljesítéssel járó módosítása miatt felmerült banki költségek ellentételezéseképpen kerül felszámításra.
Korábban a bankok utólag is módosíthatták az elő-, és végtörlesztés díjait a szerződésben. A márciustól érvényes lakossági hitelekről szóló törvény azonban rögzíti, hogy mekkora összegű elő- vagy végtörlesztési, illetve szerződésmódosítási díjat számolhatnak fel a pénzintézetek. A rendeletnek köszönhetően jelentős mértékű csökkenés tapasztalható az utóbbi 4 hónapban. A szabályozás szépséghibája, hogy csak a március 1 után felvett hitelekre vonatkozik.
Jelenleg a tőketartozás 1-2 százalékának megfizetésével van már lehetőség a március 1-től felvett jelzáloghitelek idő előtti részleges vagy teljes visszafizetésére, ugyanis a pénzintézetek kondíciói immáron megfelelnek az érvényes jogszabályi előírásoknak.
A törvény előírásai alapján a jelzáloglevéllel finanszírozott kölcsönök esetében az előtörlesztés költségei nem haladhatják meg a tőketartozás 2,5 százalékát, egyéb jelzálog alapú hiteleknél pedig nem lehet több az előtörlesztési díj, mint a fennálló tőketartozás 2 százaléka. Egyéb – fedezet nélküli – kölcsön estén az előtörlesztési díj a hátralévő futamidőtől függően 0,5-1 százalékot tesz ki.
A szerződésmódosítási díjak esetén a következő összegekkel kell számolni:
A legalacsonyabb a K&H Banknál: 10 ezer forint, és az OTP-nél 41 euró, majd őket követi 20 ezer forinttal az FHB Bank. A Raiffeisen Banknál 1 százalék, minimum 10 ezer, maximum 50 ezer, az MKB Banknál szintén 1 százalék, de minimum 40 ezer forint a szerződésmódosítási díj. Az Erste Banknál 15-50 ezer forint, vagy 50-200 euró között összeget tesz ki e díj. A CIB Banknál és az UniCreditnél 30 ezer forint, az Allianznál 115 euró, az AXA és Budapest Banknál pedig 50 forint kerül felszámításra.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.