Ingatlan ingatlanmenedzser.hu 2010. február. 05. 11:22

Hogyan spóroljunk a szellőztetéssel?

Friss levegőre mindannyiunknak szüksége van.

Friss levegőre mindannyiunknak szüksége van. Az emberi szervezet aktivitástól függően körülbelül 3-5 m³ levegőt használ el óránként, ami alatt durván 20-60 liter szén-dioxidot lélegzünk ki. A friss levegőre több okból kifolyólag is nagy szükségünk van. Először is jó, ha tudjuk, hogy minden építőanyag radon gázt bocsát ki magából. Ez a gáz felszaporodik a lakás levegőjében, és belélegezzük. A radon rákkeltő! Aztán ott van a szálló por, aminek legnagyobb részét elhalt hámsejt, azaz a mi bőrünk szemmel alig látható leváló darabkái teszik ki. Ezek az apró bőrdarabkák remek eleségül szolgálnak a poratkák számára, akiknek az ürülékük szintén bekerül a porba, és legtöbb esetben ez okozza a lassan népbetegséggé váló porallergiát.

A régi nyílászárók a nem tökéletes zárásnak köszönhetően biztosítottak némi légcserét becsukott állapotban is. Ezért aztán a lakás levegője szinte folyamatosan cserélődött, a páratartalom ki tudott egyenlítődni. Persze akkor is szükséges volt a rendszeres szellőztetés, de a legtöbb lakásban elegendő volt naponta egyszer, maximum kétszer kinyitni az ablakokat néhány percre. Az új műanyag nyílászárók viszont teljesen légmentes zárást biztosítanak, ennek következtében pedig a lakás levegője könnyen telítődhet vízzel, aminek eredményeképp lecsapódhat a nedvesség, tökéletes szaporodási feltételeket teremtve a penészgombáknak.

Az tehát, hogy szellőztetni feltétlenül szükséges, nem lehet kérdés. Az azonban már annál inkább fejtörésre ad okot, hogy ha drága pénzen megvettük a korszerű nyílászárókat, mit érünk vele, ha a folyamatos légcserét biztosítanunk kell egészségünk megőrzése érdekében. Hol van itt a spórolás, ha a lakás melegét minduntalan ki kell engednünk a szabadba?

Nos, okosan szellőztetve egyszerre maradhatunk energiatakarékosak, és élvezhetjük a friss levegőt. Bár léteznek modern szellőztető készülékek, mi most azt vizsgáljuk meg, mit tehet az, aki nem tud, vagy nem akar beruházni egy ilyen berendezésbe.

A három aranyszabály

1. Soha ne hagyjuk résnyire nyitva az ablakokat huzamosabb ideig! Sokan alkalmazzák ezt a szellőztetési módszert, de az igazság az, hogy ennyi erővel meg sem kellett volna venni az új ablakokat, hiszen a régi csukott állapotban is majdnem így működött. A résnyire nyitva hagyott ablakon a légcsere sem lesz kielégítő, és a fűtés sem lesz gazdaságos, vagyis duplán ártunk magunknak vele. A huzamosabb ideig résnyire nyitott ablak körül a falak teljesen kihűlhetnek, aminek következtében könnyen lecsapódhat ott a pára.

2. Szellőztetés során tekerjük le a fűtést, az összes ablakot nyissuk ki teljesen, és 5-10 percig hagyjuk, hogy a friss levegő átjárja otthonunkat. Így teljesen kicseréljük a lakás levegőjét. A rövid, de hatékony szellőztetés során a szoba levegője ugyan hűvösebb lesz, de a falak nem hűlnek ki, így át tudják adni a tárolt hőt a lakás levegőjének. Ezzel a módszerrel a lehető legkevesebb energia megy feleslegbe, és néhány percen belül ugyanolyan kellemes hőérzetünk lesz, mint szellőztetés előtt. Ezt naponta minimum 3 alkalommal ismételjük meg.

3. Ha éjszakára lejjebb tekerjük a fűtést egy-két fokkal, akkor amellett, hogy jobbat alszunk, és spórolunk némi energiát is, remek alkalom lehet az ébredés utáni szellőztetésre. Ilyenkor a legfrissebb a kinti levegő, egy-két tornagyakorlat mellett nyugodtan szellőztethetünk.

A fenti intelmeket megszívlelve nem csak az egészségünkért tudunk nagyon sokat tenni, de az energiatakarékosság terén sem lesz szégyenkeznivalónk.

Fenyvesi Mariann
Építési Portál

Tudatos otthon
Hirdetés