Az egyik faj a howeia belmoreana, amely hazájában is csak 6 méter magasra nő meg, és termete kissé törékeny a többi...
Az egyik faj a howeia belmoreana, amely hazájában is csak 6 méter magasra nő meg, és termete kissé törékeny a többi pálmához képest. A törzs alja megvastagszik, levelei erősen íveltek, levélszárnyai pedig felfelé néznek.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/b408fe15-b00e-48e8-89b7-729e24768e41.jpg)
A másik faj a howeia forsteriana. Ez a pálma őshazájában több mint 15 méter magasra is megnőhet, törzsének vastagsága pedig elérheti a 15-20 centimétert, ám itthon három méternél nagyobbra ritkán fejlődik. A felfelé álló levélnyélen szorosan egymás mellett találhatók a szárnyalt levelek, amelyek egyenletes ívekben hajlanak lefelé, elegáns külsőt adva a növénynek. Hazánkban ezt a pálmafajt szobanövényként is ismerhetjük. Igen kedvelt dísznövény, ennek oka az, hogy nem kényes, így csaknem minden otthonban megél.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/444d3dcc-43f9-45ae-bbda-a5d90942b7a7.jpg)
Gondozásuk
Átültetéshez használjunk jó vízáteresztő képességű virágföldet vagy pálmaföldet, a fiatal növényeket kétévente ültessük át, míg az idősebb növényeknél csak felszíni talajt kell időnként lecserélni. Nyáron kitehetjük a szabadba is egy árnyékos helyre, télen viszont védjük a hideg, huzatos szobáktól, mert a legkisebb hideget sem viseli el. Ha lakásban tartjuk, tavasszal védjük az erős, tűző napsütéstől, mert a levelek kiéghetnek, amit apró barna foltok jeleznek a levél tetején.
Földjét tartsuk állandóan nedvesen, de kerüljük a pangó víz kialakulását, majd télen csökkentsük a locsolást, ám ekkor se hagyjuk teljesen kiszáradni a földjét. Tavasztól őszig hetente egyszer adjunk az öntözővízhez egy kevés tápoldatot, majd szeptember végén ezt is elhagyhatjuk. Nagyobb tágas otthonokba ajánljuk ezt a gyönyörű pálmát, hiszen három méteres magasságával a kisebb lakásokat hamar kinövi. Szoliter növényként vagy térelválasztóként is tarthatjuk.
Kovács Erika
viragcenter.hu
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)