A jelenleg 214-esnek nevezett széket most is gyártják, születése óta pedig mintegy 60 millió példányban állították...
A jelenleg 214-esnek nevezett széket most is gyártják, születése óta pedig mintegy 60 millió példányban állították elő, és öt generációt élt túl a Thonet családban. A cég idén 190 éves, Michael Thonet neve pedig összeforrt a bútoripar átalakításával a kézművességből az ipari termelésbe. A kávéházi szék sikerének titka egyszerű, letisztult formavilágában, valamint elérhetőségében rejlett. Michael Thonet az akkoriban innovatív hajlított bükk fa technológiát alkalmazta, amelynek kidolgozásán műhelyében már évek óta dolgozott. A bútorgyártást forradalmasítva a gyártási folyamatot elsőként részekre bontotta, és hat alkatrészből állította elő a 14-es széket ipari méretekben.
A lapraszerelt kivitelben csomagolt szék kis helyen elfért és könnyen szállítható volt a világ minden tájára. A tömegtermelés alacsony árat is eredményezett, és Thonet határokat nem ismerve aratott sikereket Európában, Észak- és Dél-Amerikában, de eljutott a szék Ázsiába és Afrikába is. A 14-es szék formavilága nemzetiségtől függetlenül közel áll az emberekhez. Ez a lekerekített, finom ívelésű, harmonikus design mindenkinek szólt, mindenki szerette és szereti a mai napig. Nem véletlenül nevezte a neves portugál építész, Alvaro Siza „A széknek, olyan széknek, ami úgy néz ki, mint egy szék.”
A 214-es átalakította a kávézók és éttermek világát, felfrissítette a korábban nehéz, súlyos bútorokkal telezsúfolt tereket, könnyed megjelenésével közelebb hozta egymáshoz az embereket.
Az időtlenül klasszikus szék életútja átível századokat, kiváló minőségének köszönhetően néhány 19 században gyártott modell is fellelhető itt-ott a világban.
Bakonyi Gyöngyi
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.