Az ötletpályázatot az egykori bányaterület tulajdonosa, a NEOLIT Kft.
Az ötletpályázatot az egykori bányaterület tulajdonosa, a NEOLIT Kft. hirdette meg az egyetem építész és közgazdász hallgatói részére, hogy elképzeléseiket felhasználva konkrét kivitelezési terveket készíttessen, s pályázhasson fejlesztési forrásokra, fellendítve a terület, valamint Pécs Pécsbánya városrészének gazdasági életét.
Czéh-Tóth Márk, a NEOLIT Kft. cégvezetője elmondta: az egyetemisták öt csoportban dolgoztak, amelynek során számos vázlatot készítettek az ingatlanok külső és belső megjelenésére, továbbá kalkulációkat az esetleges jövőbeni funkciókra, a beruházások megtérülésére vonatkozóan. A cégvezető elégedetten nyilatkozott az eredményekről. Érdekes, megfontolandó ötletek születtek, de ahhoz, hogy gazdaságilag megtérülnének-e, további vizsgálatok szükségesek - közölte.
Czéh-Tóth Márk ilyen ötletnek nevezte a "Kultúrexpót" az épületek kulturális célú átalakítását, valamint az információtechnológiát, a zöld- és a kreatív ipart szolgáló inkubátorház kialakítását, továbbá az ehhez szükséges környezet, "kreatív légkör" biztosítását. Megjegyezte: bármilyen fejlesztésbe is fognak, az 4-5 ütemben valósítható meg, s már az első ütemhez 300-400 millió forint szükséges, a teljes beruházási összeg pedig több milliárd forint.
Czéh-Tóth Márk utalt rá, hogy a Gróf Széchenyi István-akna épületei a XX. század elején épültek a Duna Gőzhajózási Társaság megrendelésére. A bányászati létesítmények a szénbányászat rendszerváltás utáni felszámolásával elvesztették jelentőségüket. István-akna a Karolina külfejtésnek köszönhetően 2004-ig minimális kihasználtsággal ugyan, de még üzemelt, azóta az épületek kihasználatlanok, állaguk fokozatosan romlik - mutatott rá.
A különleges aknatorony Forrás: koszen.hu
Emlékeztetett arra, hogy a NEOLIT három évvel ezelőtt jutott hozzá a ma mintegy 500-600 millió forintot érő ingatlan-együtteshez, és nem szeretné, ha a szinte minden pécsi által ismert központi irodaház, a KRAZ javítóműhely, a transzformátorház, a kompresszorház, s az Európában is építészeti ritkaságnak számító aknatorony az enyészeté lenne. A cégvezető hangsúlyozta: befektetőket keresnek, akik vállalnák a terület részbeni vagy teljes hasznosítását.
Komolyabb érdeklődők időről-időre vannak, de még senki sem mert belevágni a Széchenyi-akna projektbe. A helyzetet most nehezíti a gazdasági és pénzügyi válság, amely nem kedvez az ingatlanbefektetéseknek - mondta. Czéh-Tóth Márk úgy vélte, hogy két fejlesztés már a közeljövőben is nagyot lendítene a bányatelep és Pécsbánya fejlődésén. Az egyik a Karolina külfejtés rekultivációja, amely állami forrás hiánya miatt még nem valósulhatott meg, a másik a környéken élő szegények életfeltételein, főként lakhatási körülményein bérlakásépítéssel javító szociális városrehabilitációs program. Reményei szerint ha ezek megvalósulnak, a pécsiek talán felfedezik Pécsbánya értékeit.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.