Valamennyi közterületi időmérőt nem lesz egyszerű bemutatni, a katatones.
Valamennyi közterületi időmérőt nem lesz egyszerű bemutatni, a katatones.blog szerzője is több részre tervezi a dolgozatát, olvasható az órákról szóló szóló post-ban. A fővárosban ugyanis 150-200 szerkezet mutatja a pontos időt az utcákon, emellett többezer, különféle formájú "egység" működik pályaudvarokon, fürdőkben, parlamentben, metróban és más helyeken.
Az Index egyik korábbi cikkéből kiderül, hogy a mérőberendezések többsége a beszédes nevű Pontos Idő Kft. kezelésében van. Ezeket rádiószinkronizált elven vezérlik - a jel Németországból érkezik. Hogy hajszálpontosan mennyi is az idő, azt a németországi Fizikai-Technikai Szövetségi Hivatal tudja meghatározni. A világ legpontosabb kronométere (atomórája) egyébként a klasszikus órára hasonlít a legkevésbé. Nem lenne egyszerű elmagyarázni, miként működik, hogy mi történik a cézium atomokkal a készülékben, ahol hőnek, mágneses erőnek, majd mikrohullámú mágnese térnek kitéve bizonyos frekvencián megszámolják őket. Pontosan 9 192 631 770 darab periódusa felel meg 1 másodpercnek. Az atomóra olyan pontos, hogy a tűrése 30 millió év alatt plusz/mínusz 1 másodperc. A Main melletti Frankfurt környéki Mainflingenben van a német Telekom cég DCF77 nevű hosszúhullámú adója, amely 24 órán keresztül sugározza 2000 kilométeres körzetben a kódolt jeleket, amely a dátumot és a pontos időt tartalmazza, olvasható a témáról szóló írásban a virtus.hu-n. Vannak azonban domborzati eltérések, az Alpok árnyékában fekvő Kőszegen nem részesülnek a német atomóra adásából az órák, de Budapesten például az Emke környékén is le vannak árnyékolva az időmérők.
A fotóblog szerzőjének első kollekciójából néhány darab - a többi a post-ban tekinthető meg:
Klasszikus kivetelű darab az Oktogonról
Újbuda, metróépítés, pontos idő
Mechwart-liget, zenés időmérés
Frankel Leó utca, öreg darab
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.