Az űrből is látható a gigantikus szemétdomb
A természet nem szemetelA természet nem szemetel. Az ember annál inkább.
A természet nem szemetel
A természet nem szemetel. Az ember annál inkább. Az élővilág a legnagyobb vesztese korunk civilizációjának: több mint 60 ezer növényfajt, s több száz állatfajt fenyeget a megsemmisülés. Az élővilágot veszélyeztető környezeti terhelésre Cságoly Ferenc DLA egyetemi tanár hívta fel figyelmet a hét elején Budapesten megrendezett A Visegrádi Négyek Építészetpolitikája c. nemzetközi konferencián.
Megüresedő falvak, telítődő városok
A népességgyarapodás mértéke ugyancsak fenyegető; míg a kistelepülések népessége világszerte rohamosan fogy, addig a városoknak óriási demográfiai robbanással kell megbirkózniuk. Az építészetnek erre a dilemmára is reagálnia kell. Reagál is - jegyezte meg Cságoly Ferenc -, de a beavatkozások hatásfoka nem éri el a kívánatos szintet.
Dubai nem követendő példa
Földünk 50 legvagyonosabb személye gazdagabb, mint az 50 legszegényebb állam - hívta fel a figyelmet az előadó -, elképesztő méreteket öltött a tőkekoncentráció. Az építészetben megjelent a „szórakoztató építészet”, amely nem képes, s nem is kívánja megoldani a környezeti problémákat. Példaként Dubai mesterséges szigetvilágát említette Cságoly Ferenc. Olyan építészet felé kell haladnia a világnak - emelte ki -, amely képes válaszolni a környezeti kihívásokra; a jövő építészete természetes (nem használ felesleges anyagokat), egyszerű (megragadja a lényeget) és tiszta (mentes az építészeti hazugságoktól).
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.