2008. február. 26. 11:50 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. február. 26. 11:49 Ingatlanmenedzser

Ingatlanpiac: nem csökkennek a hozamok?

A nemzetközi ingatlan-tanácsadó, a DTZ European Quarterly című tanulmánya szerint az európai ingatlan-befektetési tevékenység csökkenni fog 2008 első felében. A jó makrogazdasági mutatók arra késztetik a nemzetközi befektetőket, hogy a megfelelő árazás mellett újra belépjenek az európai piacra.

Mivel jelenleg a kötvényhozamok csökkennek, és a megnövekedett változékonyságból eredően magas kockázati felár terheli a részvényeket, az Egyesült Királyság ingatlanhozamai vonzóbbnak látszanak, mint a közelmúltban. A DTZ nemzetközi ingatlan-tanácsadó véleménye szerint nemcsak az Egyesült Királyságban, hanem Európa-szerte is magasabb ingatlanhozamok várhatóak, mint korábban. A jelenlegi várakozások szerint az első negyedévben enyhe visszaesés várható, de valószínűtlen, hogy ez a tavalyi év negyedik negyedévben tapasztalt drasztikus visszaesést felülmúlja.

2008 első negyedében az európai befektetési aktivitás várhatóan 36−38 milliárd euró lesz. A rövidtávú bizonytalanságok ellenére Európában az irodai ingatlanok továbbra is népszerűek maradnak, és ez a trend közép és hosszúvtávon sem változik. A befektetők kockázatérzékenyebbé válásával a tőke biztosabb befektetésekbe való mentése továbbra is jellemző lesz, ami felértékeli a prémium kategóriás ingatlanokat. A tanulmány szerint Moszkvában és Isztanbulban várhatóan csökkenni fognak a hozamok.

A European Quarterly a közel-keleti beruházási hullámról is beszámol: míg a közel-keleti befektetők számára továbbra is népszerű marad az Egyesül Királyság, úgy tűnik, hogy néhányan megcélozzák a közép- és kelet-európai, köztük a franciaországi és németországi piacot.

hvg360 Nyusztay Máté 2025. május. 11. 19:30

Most ért be Elon Musk törleszkedése: Trump beszántaná a NASA-t és tálcán kínálná fel a Holdat Kínának

Vártuk, mégsem sejtettük, hogy ennyire drámai lesz, amikor a Trump-Musk-dodzsem ámokfutása eléri az amerikai űrkutatást is. Az egy dolog, hogy megtizedelnék a NASA-t, kukáznák a középtávú holdprogramot, a Nemzetközi Űrállomást, továbbá az egyetlen űrhajót, amit a NASA végre ki tudott izzadni – csakhogy félő, hogy ezzel gyakorlatilag átpasszolják az USA űrbeli dominanciáját Kínának.