2008. január. 29. 11:05 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. január. 30. 07:39 Ingatlanmenedzser

A 10 leggyakoribb társasházi vitatéma

A társasházak élete bizony nem könnyű, a lakók életét számtalan probléma keseríti. Összeszedtük a tíz leggyakoribbat − egy részükön ráadásul pénz nélkül is lehetne segíteni.

1. A ház szelleme
A társasházak legnagyobb gondja a valódi közösség hiánya. Egy társasházban a közös képviselőnek elvileg csak az lenne a dolga, hogy megtegye, amit a közgyűlés kér tőle. Ez azonban csak akkor működik így, ha a tulajdonostársak szóba állnak egymással, eljárnak a közgyűlésekre és meghallgatják egymást. A lakók ezzel szemben személyes ellentéteik miatt gyakorlatilag képtelenek összefogni. Újépítésű társasházaknál szintén gyakori probléma, hogy a tulajdonosok a közös képviselőt cselédnek tekintik, ami szintén rányomja bélyegét a köztük uralkodó viszonyra.

2. Pénz nélkül nem megy
A folyamatos pénzhiány előbb utóbb az épület állagának romlásához vezet. Ennek ellenére a tulajdonosok nem

hajlandóak előtakarékossági szerződést kötni egyetlen bankkal sem, és a felújítási alap növeléshez sem járulnak hozzá − mondja Fürjes Árpád, a Társasházi Közös Képviselők elnöke, aki arra is panaszkodik, hogy a tulajdonostársak sokszor a pályázati önerőt sem képesek összegyűjteni. A gyakorlat ezzel párhuzamosan azt mutatja, hogy a közgyűlésre járók minden olyan felvetést leszavaznak, amelynek anyagi vonzata is van.

3. Tönkrement kémények
A társasházak legnagyobb része régi építésű ház, a legjobb esetben is húsz-harminc évvel ezelőtt épült. Budapesten a legújabb felmérések szerint a kémények kilencven százalékát bélelni kellene, és mindössze tíz százalékuk felel meg a korszerű előírásoknak. Az ötven-száz éves házaknál tovább nehezíti a helyzetet, hogy esetükben hagyományos fatüzelésről tértek át vegyes-, majd olajtüzelésre, amelyet később leváltott a gázfűtés. A hagyományos kéményeknek ugyanakkor sem az olaj, sem pedig a gáz nem tett jót, így azok gyakorlatilag tönkrementek. A kéményfelújítás költsége viszont igen tetemes, lakásonként körülbelül félmillió forint.

4. Földelt konnektorok − földeletlenül
A régebbi épületekben számos műszaki probléma is adódik, baj van a víz-, a gáz- és az elektromos alapvezetékekkel. A társasházak többségébe még régi szabványok szerint építették be a vezetékeket, és van olyan épület is, amelyben az elektromos hálózat 110 Voltra épült, és csak utólag alakították át. A fém víznyomócsövek műanyagra cserélése is sok helyen bonyodalmat okoz: amikor ugyanis földeltre cserélték a konnektorokat, a földelést rendszeresen a konyhai ólom vízcsőre kötötték − amikor viszont a pincében javítani kellett a vízvezetéket, lecserélték az ólomcsöveket korszerű műanyagcsövekre. A földelés ezáltal megszűnt. Ez sokszor csak akkor derül ki, amikor egyéb okból villanyszerelő jár a lakásokban, vagy valakit megráz az áram. A társasházakban egyébként háromévenként ellenőriztetni kellene az elektromos hálózatot, és ha nem felel meg az előírásoknak, fel kellene újítani a teljes rendszert. Fürjes Árpád tapasztalatai szerint a régi házak elektromos hálózata csak a legritkább esetben felel meg a mai szabványokban, felújításuk viszont lakásokként 100−300 ezer forintos költséget jelent.

5. Gáz lehet a gázzal
A pincében és a falban lévő gázvezetékekkel is sok a gond − a régi házaknál ezek a vezetékek szinte kivétel nélkül a falban futnak, és csak az újabbaknál vannak falon kívül. Ha ezekkel a vezetékkel egy-egy lakáson belül baj van (például szivárog a gáz), a gázművek az egész épületre nézve elrendelheti a gázvezeték-hálózat felújítását, és annak elvégzéséig megtagadhatja a gázszolgáltatást. Ezek nagyságrendileg ugyancsak több százezer forintos költséget jelentenek lakásonként.

 

A cikk második része (Oldaltörés)


6. Gondok a lifttel
A házak gépészeti rendbetétele, műszaki karbantartása szintén vagyonokat emészthet föl, a lift korszerűsítéséről és javításáról nem is beszélve. Még a modernebb liftekkel is folyamatosan gondok lehetnek, a régi, négyemeletesnél magasabb házak liftjeinél pedig az is problémát okoz, hogy ezek felvonói rendszerint ipari műemlék. Ha az ilyen lifteket leállíttatja a biztonsági felügyelet, általában már nem is engedélyezik a felújításukat, hanem új lift építtetésére kötelezik a tulajdonosokat.

7. Tetőtéri dilemmák
A tetőtér eladásának kérdése rendszerint megosztja a tulajdonosokat − legfelső emeleten lakók általában ellenzik a dolgot. A tetőtér beépítésének kérdése sokszor nem is a tulajdonostársak ellentétén áll vagy bukik; gyakran már a műszaki paraméterek is lehetetlenné teszik, hogy a társasház ily módon jusson felújítási alaphoz. A fővárosi házak negyven százaléka ugyanis borított gerendafödémmel épült, még ha a közbülső födémjeik szilárdak is. Régen hőszigetelési szempontokból ez volt a legjobb megoldás, a módszer viszont szinte lehetetlené teszi a tetőtérbeépítést. Ehhez gyakorlatilag ki kellene költöztetni a legfelső szinten lakókat, és teljesen új födémet kellenne építeni. A fafödém fölé persze „vendégfödém” is építhető, ami viszont nagyon megdrágítja a beruházást.
A beázás is gyakran okoz problémát, a tetőjavítás költsége pedig nem csak az érintetteket terheli, hanem a ház valamennyi lakóját.

8. Kinek a kapuja?
A kapucsengő és kaputelefon kialakítási módja szintén vitatéma, már csak azért is, mert az egyes berendezések bekerülési költsége nagyságrendekkel különböző. A vendégek beengedése szintén konfliktushelyzet szül: aki reflexből nyomja meg a „beengedő gombot”, sokszor nemkívánatos személyeket, szórólapozókat, házalókat, legrosszabb esetben pedig tolvajokat szabadít a házra.

9. Azonosítatlan bűz és púpozott szeméttárolók
A szelektív szemétgyűjtést a társasházaknak csak töredékénél oldották meg, és a lakók még azokon a helyeken sem hajlandóak külön gyűjteni a szemetet, ahol a közvetlen közelben is kihelyeztek ilyen tárolókat. A kukák általában hamarabb megtelnek, mint azokat elszállítanák, a szemeteszacskók pedig a tárolóhelyiségben, a kukák körül csoportosulnak. A helyzet tovább nehezíti, hogy a tulajdonosok már a szemét elszállítását követő napon romlandó hulladékokat helyeznek a kukákba, ezeknek pedig értelemszerűen szaga lesz. Fürjes Árpád szerint a szelektív hulladékgyűjtés elsősorban azért nem sikeres, mert a lakók nem érdekeltek a dologban: ha minden szemetet szétválogatnának, és semmit nem tesznek a kukába, a szemétszállításért akkor is ugyanannyit kell fizetniük.

10. Új társasházak: mit sem érő garancia
A vadonatúj társasházaknál általában garanciális és szavatossági problémák merülnek fel: tipikusan beköltözés után derül ki, hogy a beruházó ezt-azt kispórolt az épületből, és hanyagul végezte a munkálatokat. Rosszabb esetben eltűnik maga a projektcég is, így gyakorlatilag nincs kihez fordulni.

Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.