2008. január. 11. 17:38 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. január. 15. 15:39 Ingatlanmenedzser

Birtokháborítás: miért fenyegetőzik az önkormányzat?

Minden héten válaszol az olvasók ingatlanjoggal kapcsolatos kérdéseire Németh Zoltán László jogász, a Magyar Ingatlan Tanács főtitkára. Ezúttal szó esik az öröklés rendjéről, a haszonélvezeti jogról való lemondásról, valamint a bitrokháborítással fenyegető önkormányzatról.


Tisztelt Ügyvéd Úr!

Saját tulajdonú lakásban lakom a férjemmel. A lakás az én nevemen van, és már korábban is az én tulajdonomat képezte. Jelenlegi férjemmel 10 éve vagyunk házasok. Arra szeretnék választ kapni, ha én halnék meg előbb, akkor a lakásom a férjem örökölné-e, vagy a két gyermekem? Férjemnek is vannak gyermekei, de ő eladta a házát, és a gyermekei megkapták a vételárat. Tehát ők, ha azt vesszük, már örököltek. Most az a kérdésem, ha férjem él tovább, ő örököl-e utánam, és ha már ő sem lesz, akkor az ő gyermekei örökölnek-e, mint egyenes ági leszármazottak? Szeretném tudni, hogy mit tegyek, ha azt szerezném, hogy lakásomat saját gyerekeim örököljék.

Köszönettel: Horváth Georgina

Tisztelt Horváth Georgina!

Ha meghalna, a lakást gyermekei öröklik, férje pedig holtig tartó haszonélvezeti jogot kap. A férje tulajdonjogot az Ön halála utána sem kap, így az ő gyerekei sem örökölhetik meg a lakást. A haszonélvezeti jog férje halálakor megszűnik, és továbbra is az Ön gyermekei lesznek a tulajdonosok. Tudnia kell azt is, hogy a haszonélvező a lakást bérbe is adhatja, és holtáig benne lakhat.


Tisztelt Ügyvéd Úr!

Férjem halála után a fiaim örökölték a nevén lévő ingatlant, az én haszonélvezeti jogommal terhelten. Én erről szerettem volna lemondani, mivel sem a házra sem a többi örökségre nem tartottam igényt. Azt mondták, ezt csak akkor tehetem, ha fizetnek érte, vagyis megváltják a haszonélvezeti jogomat. Valóban így van ez? Nem lehet egyszerűen közjegyző vagy ügyvéd előtt megtenni ezt?

Köszönettel: Tóth Margit

Tisztelt Tóth Margit!

Ön ellenérték nélkül is lemondhat a haszonélvezeti jogról, akár ügyvéd, akár közjegyző előtt. Illetéket azonban ilyenkor is kiszabhatnak az után az összeg után, amellyel az Ön gyermekei „gazdagodnak”. Bár ez a gyakorlatban ritkán fordul elő, erre is meg van az esély.


Tisztelt Ügyvéd Úr!

Az önkormányzat küldött egy levelet, amelyben azt kéri, hogy a birtokháborítást szüntessem meg. A faluban a hétvégi házas övezetben van telkünk, amelyen semmit nem termelünk, csak kaszáljuk. Nincs kerítés, és épület sincs rajta. Tavaly a telek előtt kiszedtük a bozótot is, hogy rendezett legyen a környezet. Most viszik a telek előtt az ivóvízhálózatot, és a már említett birtokháborítási eljárással fenyeget az önkormányzat. Csak nem értjük, hogy ez miben is nyilvánul meg?

Köszönettel: Herczeg Andrea

Tisztelt Herceg Andrea

A dolog hátterében az állhat, hogy Önök a kaszálással túlterjeszkedtek saját telkükön. Az önkormányzat valószínűleg a későbbi elbirtoklást, és egyéb jogvitákat megelőzendő szólíthatta föl Önöket a birtokháborítás megszüntetésre. Így Önök már nem művelhetik a területeket jóhiszeműen sajátjukként.

A témáról bővebben: http://hvg.hu/im/20061031birtok.aspx

Kérdezzen Ön is!


hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

4iG: „Az nem jó, ha megmondják, hogy valakivel nem dolgozhatunk”

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.