Győztes híján az építészeti pályázat
Az idei budapesti nívódíj pályázaton nem osztottak emlékérmet, elismerő oklevelet viszont három, dicséretet pedig egy pályázat kapott.
Tegnap nyitották meg a „Budapest Építészeti Nívódíja 2006” pályázat kiállítását a Hajós utcai N&n galériában. Az idén kiírt pályázatra a korábbi éveknél kevesebb, mindössze 13 pályázat érkezett, amelyek közül a bírálóbizottság – idén először – egyet sem tartott annyira példaértékűnek, hogy nívódíjjal is elismerje, így emlékérmet ebben az évben nem adott ki. Elismerő oklevelet, és a vele járó 500 ezer forintos pénzjutalmat ugyanakkor három pályázat is kapott: a Keleti Károly utcai II. Rákóczi Ferenc Gimnázium rekonstrukciója (Keller Ferenc és Sólyom Benedek), a Kálmán Imre utcai Best Western Hotel Parlament (Németh Tamás és Niczki Tamás, KIMA Studió), valamint a Futó utca 15-19. szám alatti 73 lakásos lakóépület (Hajnal Zolt, Hajnal Építész Iroda). A Schöpf-Mérey Ágost Kórház és Anyavédelmi Központ homlokzatának rekonstrukciója (Krikovszky Péter) külön dicséretben és 300 ezer forintos pénzjutalomban részesült: a bizottság ezt a pályázatot nem tartotta a többivel összemérhetőnek, ugyanakkor kiemelkedően példaértékűnek ítélte.
Nagy nevek a sorban
A felújított gimnázium: elismerő oklevelet kapott © Polgár Attila |
Rekonstrukció előnyben
Az elismerő oklevelet nyert pályázatok közül idén csak egy volt új építésű: a középső Józsefvárosban lévő Futó utcai épület. Az pinceszintből, öt emeletből és gépészeti szintből álló lakóház egy három telek összevonásával kialakított területre épült, a kisforgalmú, keskeny és egyirányú VIII. kerületi utcában. A szintén elismerő oklevélben részesített két másik pályázat már régi épületek újragondolása volt: II. Rákóczi Ferenc Gimnázium rekonstrukciójának fő erénye, hogy az épület őrzi az „iskola” tradícióit, ugyanakkor a tervezőknek sikerült régi-új térstruktúrát is teremtenie. A Best Western Hotel Parlament egy 1891-ben épült lipótvárosi bérház újjászületésével jött létre: a tulajdonos a műemléki környezet miatt kötelezően megtartandó homlokzat mellett az épület egészét megmentette. A háborús sérülések nyomait viselő egykori bérház így új funkciót kapva, szállodaként maradt életben.
Tartalmi partnerünk a BookmarkMedia ingatlanpiaci hírügynökség