2006. augusztus. 21. 09:36 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. augusztus. 24. 01:06 Ingatlanmenedzser

Trükkök lakásvásárlóknak

Ha az Ingatlanmenedzseren megtaláltuk álmaink otthonát, már csak egy lehet a kérdés: vajon képesek vagyunk-e a megfelelő árat kialkudni. Egyezkedni ráadásul nem csak a vételárról szabad: az alku tárgya szinte bármi lehet. Megmutatjuk, mire és hogyan alkudhatunk.

Egy ingatlan pontosan annyit ér, amennyit fizetnek érte. A rajta „lógó” kínálati ár csupán egy címke: azt mutatja meg, mennyit óhajt a tulajdonos bezsebelni az adott ingatlanért. Ez azonban nem feltétlenül a legalacsonyabb összeg, amellyel megelégszik. Maga az eladási ár ettől lényegesen eltérhet: magasabb és alacsonyabb is lehet, attól függően, mennyire sikerült az ingatlant az aktuális piaci viszonyoknak megfelelően beárazni. Ha a lakás vagy a ház az első pár hónapban nem talál gazdára, a tulajdonos úgyis kénytelen az árat lejjebb szállítani.

Legyünk képben!

Ingatlanmenedzser.hu
Magyarországon egyedülálló, légifotós ingatlankeresővel indult útjára a HVG Online új portálja, az Ingatlanmenedzser.hu. A kereső lehetővé teszi a kiszemelt környék bejárását az interneten keresztül. A portál egyben napi frissességű ingatlanhíreket, tippeket és tanácsokat közöl, kalkulátorokkal, a hirdetések kiemelésének számos lehetőségével segíti az ingatlanok gyors és hatékony megtalálását. Kattintson ide!
Ahhoz, hogy a legjobb alkupozícióba kerülhessünk, föl kell készülnünk az ingatlanból és az eladóból egyaránt. Első lépésként ismernünk kell a környék hasonló adottságú lakásainak, vagy házainak átlagos árait. Nézzünk körül az internetes kínálatban, a környék ingatlan-közvetítőinél. Ha megvannak az adatok, összehasonlíthatjuk őket az általunk kiszemelt ingatlan árával és minőségével – a profi összehasonlító piaci elemzések (értékbecslések) is hasonló módon készülnek. Ha alkura kerül a sor, így jóval könnyebben érvelhetünk: ha azonban nem vagyunk biztosak a saját meggyőzőképességünkben, inkább bízzuk az ingatlanirodára az alkudozást!

Megtérülő befektetés az is, ha kiderítjük az eladó motivációját. Egy kényszerhelyzetben lévő tulajdonos például a gyors adásvételért cserébe igencsak könnyen engedhet az árból: nagy valószínűséggel alkudhatunk, ha a másik fél talált már magának új otthont, munkahelyváltás miatt azonnal költöznie kell, válófélben van, vagy bármilyen okból sürgeti az idő. Saját kártyáinkat ugyanakkor ne teregessük ki! Ne áruljunk el túl sok információt sem az eladónak, sem a közvetítőjének!

Legyünk szemtelenek?

Ma már nem ritka az olyan vételi ajánlat, amely lényegesen alacsonyabb a kínálati árnál. Némely szakember ilyesminek még a fontolgatását is ellenzi: már egyetlen illetlenül alacsony ajánlat is elronthatja az üzletet, és elveheti az eladó kedvét a további alkudozástól. Normális piaci viszonyok között az ilyesmit egyébként is helyből visszautasítják. A gyakorlatban mégis érdemes lehet próbálkozni ezzel: a sürgősen költözni kényszerülő eladó hajlamos lehet ennek elfogadására, esetleg az ajánlat hatására átgondolhatja a kínálati árat, és engedhet is belőle.

Tartsunk igényt a berendezésre! (Oldaltörés)


A ház vagy a lakás szerves részét képező berendezési tárgyak maguktól értetődően bennünket illetnek, hacsak az adásvételi szerződés másképp nem rendelkezik. Ilyenek például a mosdók, a beépített polcok és szekrények, a padlószőnyeg vagy a kazán. Az alku részeként azonban olyasmire is igényt tarthatunk, amit egyébként a tulajdonos magával vinne. A leggyakrabban vágyott szerkezetek például nincsenek beépítve: ilyen a mosógép, a szárító, vagy a beépített konyhába tökéletesen illeszkedő hűtő. Az eladó a sikeres adásvétel reményében néha még a nappali díszeként szolgáló zongoráról is hajlandó tárgyalni.

Hárítsuk másra a költségeket!

A tapasztalatok szerint az ingatlanok teljes eladási árának pár százalékát kitevő jutalékok, költségek sokszor lényegesen meghaladják a vevő által remélt összeget. Az ilyen pluszkiadásokat megspórolhatjuk, ha úgy egyezünk meg az eladóval, hogy ezeket, vagy ezeknek egy részét ő fizeti. Ez azt jelenti, hogy az ingatlan értékesítése kapcsán felmerülő valamennyi költséget az eladó rendez, az ingatlanközvetítői jutaléktól kezdve az ügyvédi díjon át, egészen a földhivatali papírokig. A közvetítőt egyébként is a legtöbbször az eladó bízza meg, tehát övé a jutalékteher.

Alkudjunk új lakásra!

Az ingatlanfejlesztőkkel elég nehéz alkudozni, hiszen az eladási árat költségeikhez mérten határozzák meg. Ugyanakkor semmit sem veszítünk, ha megpróbáljuk:

A szakértők szerint az építtetők leginkább a kezdetek kezdetén, és a projekt értékestésének legvégén hajlamosak engedményekre: a korai szakaszban így adhatnak lendületet az értékesítésnek, a folyamat vége felé pedig az engedményért cserébe gyorsabban eladhatják a még üresen álló néhány lakást.

Ha mégsem sikerülne magából az árból alkudni, próbálkozhatunk egyéb téren is: egy jobb minőségű padlószőnyeg, vagy bármilyen igényesebb berendezés képezheti alku tárgyát. A fejlesztők ugyanis ritkán szalasztanak el egy több millió forintos üzletet egy pártízezer forintos szőnyeg vagy bútor miatt.


Tippek eladóknak
Előfordul, hogy a vevő hajlandó megfizetni a kínálati árat, és még alkudni sem próbál. Egy ilyen ajánlat első ránézésre elfogadhatónak tűnik, nem árt azonban tisztázni néhány dolgot:

1. Értékesítenie kell-e a vevőnek jelenlegi ingatlanát, hogy bennünket kifizethessen? Ha a válasz igen, már nem is olyan vonzó az ajánlat, hisz a pénzre várni kell.

2. Az ajánlat az ingatlan jelenlegi állapotára vonatkozik? A vevő ugyanis az árhoz feltételként kötheti bizonyos javítási vagy felújítási munkák elvégzését, esetleg erre hivatkozva árleszállítást is kérhet. Ebben az esetben a kicsivel alacsonyabb árat feltételek nélkül megadó vevővel jobban járhatunk.

3. Egy összegben óhajt-e fizetni a vevő, netán banki finanszírozást vesz igénybe? Ha ugyanis a teljes összeg azonnal hozzánk kerülhet, jobban megéri egy alkudozó vevővel bíbelődni, mint kivárni az 1-3 hónapos hiteligénylési procedúra végét.

hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.