2015. január. 19. 07:04 hvg.hu Utolsó frissítés: 2015. január. 19. 09:36 Időjárás

Extrém orvosmeteorológiai helyzetet hoz ez a hét

Rendkívül megterhelő időszak veszi kezdetét hétfőn, több napon át tartó kettősfronti hatással kell megküzdenie, ha érzékeny a frontokra. A krónikus betegséggel élőkre fokozottan ügyeljünk, a fontos döntések meghozásával is érdemes még várni.

Extrém humánmeteorológiai helyzet alakul ki hazánkban, majdnem az egész héten tartó kettős fronthatás várható, amelynek az egészséges szervezetre nézve is komoly hatásai lehetnek. Elsősorban a krónikus betegekre érdemes ügyelni (ha Ön is az, kerüljön mindenféle terhelést)! Amennyiben van ilyen hozzátartozója, segítse, illetve látogassa gyakrabban – javasolja a Meteoklinika orvosmeteoorlógiai portál.

A kettősfronti helyzetekben mind a hideg-, mind a melegfrontra érzékenyek körében jelentkeznek tünetek. A leggyakrabban jelentkező panaszok között a fejfájás, a vérnyomás-ingadozás találhatók, de igen gyakori az ingerült, türelmetlen magatartás. Az efféle légköri helyzetekben érdemes minden napot tudatosan megtervezni és kerülni a stresszforrásokat.

Az erős változékonyságnak jó oldala is van, mégpedig az, hogy a napok óta lassan növekvő légszennyezettségi értékeknek megálljt parancsol a hirtelen érkező csapadék. Ennek köszönhetően nagyobb városaink forgalmas csomópontjain a szálló por, az ózon és a nitrogén-oxidok koncentrációja is alacsony, bőven az egészségügyi határértékek alatt marad.

A jellemzően csúszóssá váló utakon a száraz időt hozó északnyugati megyék kivételével jelentősen növekszik a baleseti kockázat, sokfelé kell majd ingerült, türelmetlen sofőrökre számítani. Ha tehát Ön nem frontérzékeny, akkor is ügyeljen jobban az utakon, ugyanis ebben a humánmeteorológiai helyzetben kimutathatóan több a közúti baleset.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. május. 06. 20:00

Dorka maximum fokozaton készül az érettségire, mégis stresszel – kiégő tinédzsereket termel a magyar oktatás

Állandó fáradtság, ingerlékenység, alvási problémák, megváltozott evési szokások, koncentrációs nehézségek – sokak számára csenghetnek ismerősen a felsorolt tünetek, ugyanis a 10 és 19 év közötti magyar fiatalok közül minden ötödik küzd valamilyen mentális zavarral Magyarországon. Bár a „kamaszkori kiégés” egyelőre nem hivatalos diagnózis, a jelenség nagyon is valós, és egyre több fiatalt érint. Mi áll a háttérben, és mit tehetünk a megelőzésért?