Pénteken északkeleten már 20 fok felett is lehet a hőmérséklet, amelyet részben az úgynevezett főn jelenség okoz – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) csütörtökön.
Kelet felől melegebb levegő áramlik hazánk fölé, a Kárpátokon átbukó levegő pedig a főn jelenség hatására tovább melegszik – írta az OMSZ. Keleten, északkeleten részben ennek köszönhetően emelkedik akár 20 fok fölé is a hőmérséklet pénteken.
A főn jelenség egyik magyarázata a hegyek szél felőli oldalán lezajló felhő- és csapadékképződés, ami úgynevezett látens hőfelszabadulással jár. A széllel átellenes oldalon a felhőzet feloszlik, ami a párolgással ugyan hőveszteséget okoz, de a csapadékkal kihullott vízmennyiségnek már nem kell elpárologni, vagyis a csapadékképződés során felszabaduló hő jelenhet meg a hegy másik oldalán.
Az alábbi felvételen a maximális értékeket a légáramlat Kárpátokon való átkelését követően figyelhetjük meg, illetve hasonlót láthatunk az Alpok déli oldalán is.
A meteorológiai szolgálat szerint fontos megemlíteni, hogy e magyarázat szerint csupán a felhőképződés nem is lenne elegendő a főn kialakításához, hisz ebben az esetben ugyanakkora a hőfelszabadulás az egyik, mint amekkora a párolgási veszteség a másik oldalon.
Az esetek döntő többségében azonban nem a csapadékképződés a magasabb hőmérséklet magyarázata – tette hozzá az OMSZ. Számos esetben felhő- és csapadékképződés nélkül is igen erős főnhatás érvényesül.
Leginkább a hegyen átbukó légáramlás aszimmetriája a felelős a jelenségért. Összességében a levegő útja során a szél felőli oldalon még magasabb szintről – alacsonyabb nyomásról – a hegy mögött alacsonyabb magasságra – magasabb nyomású szintre – érkezik, ami úgynevezett adiabatikus melegedéssel jár.
Az alábbi ábrán az látható, hogy a széllel átellenes oldalon a levegő a korábbi magasságokhoz képest alacsonyabbra süllyed és adiabatikusan felmelegszik – ez a főn jelenség domináns oka. Az utolsó ábrán pedig jól kirajzolódik az ország északkeleti részére várható magasabb hőmérséklet.