Az evészavarok az emberek közel tizedét érintik világszerte. Mivel a betegek gyakran nem hajlandók bevallani, hogy problémát okoz számukra az egészséges testsúly fenntartása, a diagnózis néha sokáig várat magára vagy elmarad. Részlet a Bél című könyvből.
Az evészavarok oka lehet a testtel való elégedetlenség, a negatív megjegyzések, a kontrollvesztés érzése, genetikai és más neurobiológiai tényezők, amelyek rendellenes táplálkozási viselkedéshez vezetnek.
Tünetek és kezelés
A kivizsgálás magában foglalja a testsúly és a kalóriabevitel objektív mérését, a tápanyagok szintjének felmérését, továbbá a purgálás (az ételtől való megszabadulást célzó viselkedés) és az alultápláltság fizikai jeleinek keresését.
Ide tartozik a szívritmuszavar, a menstruációs rendellenességek, a törékeny haj és köröm, illetve a lanugo (az alultápláltság okozta finom, puha testszőrzet), az ujjpercek sérülése és az ismételt hányás miatti fogerózió.
Az evészavarok gyakori gyomor-bél rendszeri tünetei közé tartozik a székrekedés (a tápanyaghiány és a kis mennyiség bevitele miatt), a hányinger, a hányás, a puffadás és a hasi fájdalom. A gyakori hányást produkáló betegeknél refluxbetegség, Barrett-nyelőcső és Mallory–Weiss-szakadás is előfordulhat.
Az evészavarok kezelése gyakran sokoldalú megközelítést igényel különböző szakorvosok részvételével, hogy ne csak a mögöttes mentális betegséget, hanem a táplálkozási problémákat és egyéb orvosi komplikációkat is kezeljék.
A súlyosan alultáplált betegeknél a pszichoterápia és a pszichiátriai gyógyszerek mellett a testsúly helyreállítására is szükség lehet dietetikus irányításával (és szoros kórházi megfigyeléssel), hogy megelőzzék az újratáplálási szindróma okozta veszélyeket, beleértve a görcsöket, a szívelégtelenséget és a halált.
Anorexia nervosa
Jelentősen alacsony testtömeggel, a súlygyarapodástól való félelemmel és testképzavarral jár. Két altípusa van: a restriktív típus (fogyókúrázás, koplalás, testedzés) és a falás/purgálás típus.
Bulimia nervosa
Visszatérő falásrohamokkal, valamint a súlygyarapodás kompenzálását és a bevitt ételtől való megszabadulást szolgáló purgáló viselkedésformákkal jár. Ilyen például az önhánytatás, a hashajtók, beöntések, vizelethajtók használata és a stimulánsokkal való visszaélés.
A testsúly kontrollálását célzó további viselkedésformák közé tartozik a túlzásba vitt testmozgás, a koplalás és a táplálékbevitel korlátozása, illetve cukorbetegeknél az inzulinadagok visszatartása.
Az anorexiától eltérően a bulimiában szenvedő betegek testsúlya normális lehet, ez azonban gyakran a rossz énkép és a túlzásba vitt kalóriaszámlálás eredménye.
Falásrohamzavar
A falásrohamzavart a legalább három hónapon át tartó, heti rendszerességű falási epizódok határozzák meg. Bár a falásrohamzavar gyakran túlsúlyt eredményez, a testsúly nem része a diagnózis kritériumainak.
Főbb tünetei az éhségtől vagy jóllakottságtól független evés és a falási epizódok utáni negatív érzések. Néha csak azt követően alakul ki ez a tünetegyüttes, hogy a beteg túlsúlyra tesz szert.
Elkerülő/restriktív táplálékbeviteli zavar
Jelentős súlycsökkenést eredményez. Oka, hogy a beteg tart bizonyos ételektől azok állaga, illata, megjelenése miatt, illetve a hányingertől, a székrekedéstől vagy más allergiás reakciótól való félelemből. Az anorexiától és a bulimiától eltérően ezek a betegek nem aggódnak a testsúlyuk vagy a testképük miatt.
Pica
Olyan rendellenesség, amelynél tápláléknak nem minősülő anyagokat, például krétát, mosóport, földet vagy festékdarabokat fogyaszt valaki. Bár ide tartozhat az is, ha valaki jeget eszik, ami a vérszegénység tünete lehet, ez nem jelent akkora egészségi kockázatot, mint a festékdarabok. Néha az ilyen tárgyak fogyasztása kulturális jelentőségű, ebben az esetben nem tekinthető rendellenességnek.

Kérődzési (ruminációs) zavar
Az ebben szenvedő egyén visszaöklendezi, újrarágja és újra lenyeli az ételt önnyugtatás céljából. Gyerekeknél és felnőtteknél is előfordulhat. A diagnózishoz a viselkedésnek több mint egy hónapja fenn kell állnia, és nem függ össze gyomor-bél rendszeri betegséggel.
A fenti cikk Austin Chiang Bél című könyvének szerkesztett részlete. Hogyan hozzuk rendbe az emésztésünket? Milyen kapcsolatban áll a bélrendszer az aggyal, a bőrrel és az immunrendszerrel? Milyen tápanyagokra van szüksége a szervezetünknek az egészséges működéshez, és milyen problémákat okozhatnak az adalékanyagok? Többek között ezek is kiderülnek a kiadványból, amelyet itt rendelhet meg kedvezménnyel.