A legfontosabb azt eldönteni, hogy száraz-, félnedves vagy nedves eledelt kínáljunk-e kedvencünknek. Hogy melyik a legmegfelelőbb, függ az étel minőségétől és attól, hogy a cicánk falánk-e vagy csak csipeget. Részlet a Hogyan neveljünk boldog macskát? című könyvből.
Mi a különbség a kétfajta eledel között?
A száraztápot kis golyócskák formájában, vagy ami még vonzóbb, „kekszként” forgalmazzák. Jó lehet ez azoknak a cicáknak, akik hajlamosak kisebb adagokban enni, többször csipegetni, mint egy menetben étkezni. A szárazeledel hátránya, hogy több gabonát tartalmaz (a macskák számára nincs táplálkozási szempontból előnye), és több vizet kell inni mellé. Vannak bizonyítékok arra, hogy azok a macskák, akik csak csipegetnek, könnyebben elhíznak, mint azok, akik egy ültő helyükben megeszik az ételt.
A félnedves eledelek általában hasonló összetételűek, mint a szárazak, csak kicsit magasabb víztartalommal. A nedves eledel pedig pont az, aminek hangzik: főtt étel, gyakran magasabb hústartalommal és kevesebb (ha van benne egyáltalán) gabonaféleséggel. Sokféle állagban kapható – „zselés”, „szaftos”, „darabos” vagy „pástétom” kivitelben. Sokkal erősebb az illata, mint a többi típusú tápnak, és a macskák többsége ezt preferálja.
Nézzük meg a címkét!
Bármilyen típusú ételt vásárolunk is, a csomagoláson látható illusztráció a vonzó összetevőket vagy egy étvágygerjesztő, gondosan elrendezett húst vagy halat és zöldséget tartalmazó tálat ábrázol. A termék neve is beszédes, például „Farmer választása”, és mellette olyan állítások szerepelnek, mint „természetes összetevőkből” vagy „segít megőrizni a bélrendszer egészségét”.
Persze a keresett információ nem a csomagolás tetején található. Fordítsuk meg az eledelt, és ellenőrizzük a hátoldalán található címkét. Az állateledelben lévő összetevőket mennyiség szerint kell felsorolni – minél több van a tápban az adott összetevőből, annál előrébb kerül a listán.
A macskaeledelek esetében a megnevezett húst vagy halat keressük – például csirkét vagy lazacot, ezek legfelül szerepelnek. Olyan tápot válasszunk, amely kevés számú összetevőt tartalmaz. Ha sok olyan elem van a listán, amelyet nem ismerünk, akkor valószínűleg nem a legjobb minőségű táppal van dolgunk.
Kerüljük azokat az ételeket, amelyek összetevőjeként „származékokat” tüntetnek fel. Ha egy címkén pédául az szerepel, hogy „hús és állati származékok 90%, csirke minimum 40%”, ez azt jelenti, hogy a húsnak csak 40 százaléka garantáltan csirke, a többi része ismeretlen hús. Ez nem jó azoknak a macskáknak, akik allergiásak valamire; a címke nem jó minőségű táplálékra utal.
Az állateledelbe kerülő hús amúgy is ritkán a legjobb minőségű – az állateledel-ipar a maradék húsokat használja fel, amelyek az emberi fogyasztásra alkalmas rész eltávolítása után visszamaradnak. Ennek ellenére nem hazugság, hogy ezeket a tápokat „teljes értékű” macskaeledelként árulják: kielégítik a cica tápanyagszükségletét, amit pedig nehéz lenne elérni, ha a gazdi állítaná össze a kosztot.
Keressük meg a legrövidebb összetevőlistát felvonultató címkét, amelyen nem szerepel rengeteg „ismeretlen” elem! A kereskedelmi forgalomban kapható eledelek minden szükséges fehérjét és vitamint tartalmaznak, és a „teljes értékű” jelzéssel ellátott macskaeledelekben, legyenek bármilyen ízesítésűek is, mindennek benne kell lennie, amire a macskánknak szüksége van.
Miután ellenőriztük a címkét, bármelyik ízesítést szereti is a macskánk, olyan eledelt válasszunk, amelyre a táplálkozása szempontjából szüksége van.
Nyers és házi
Van egy másik, megosztó lehetőség is: a macskánkat etethetjük nyers étellel. Vannak gazdik, akik attól tartanak, hogy a nyers étel nagyobb valószínűséggel tartalmaz olyan baktériumokat, amelyek megbetegítik a macskát, míg mások azt állítják, hogy ez a legtermészetesebb módja egy olyan állat etetésének, aki a vadonban egereken, pockokon, esetleg madarakon vagy denevéreken élne.
Ha szeretnénk kipróbálni a nyers kosztot, de kétségeink vannak, először forduljunk az állatorvoshoz, majd keressünk megbízható beszállítókat, akik tisztában vannak azzal, mit tartalmaznak az eledeleik (általában húst egy kis darált csonttal, és néha kevés zöldséget). Az étel általában tálcákon érkezik, fagyasztásra készen, így egyszerűen mindig kiolvaszthatjuk a szükséges mennyiséget.
Az, hogy önállóan állítsuk össze a cica nyers kosztját, több kutatást igényel (és sok aprítást vagy darálást), ezért csak a legelszántabbak kísérletezzenek vele. Mielőtt elköteleződnénk, próbáljuk ki a nyers étrendet – egyes macskák szeretik, mások határozottan a főtt ételeket részesítik előnyben.
Halas ízek
A macskák a természetben nem horgásznak, és a hal nem része a vadmacska étrendjének. De akkor miért van annyi halas macskaeledel? Egyrészt azért, mert a halban is van olyan állati fehérje, amelyre a macskánknak szüksége van, másrészt mert úgy tűnik, a cicák étvágygerjesztőnek találják a legtöbb halat.
Ha az otthon elkészített eledel részeként friss hallal szeretnénk kínálni kedvencünket, meg kell főznünk a halat (a nyers hal olyan enzimet tartalmaz, amely elpusztítja a tiamint, ezt a macskák egészségéhez szükséges anyagot). Az apró szálkákat távolítsuk el, mert fulladást okozhatnak – ugyanolyan veszélyesek a macskára, mint ránk nézve.
Könnyű csemegék
Minden macska szereti a finomságokat, de ne változtassuk minizsarnokká a kedvencünket azáltal, hogy automataként viselkedünk; a finomság maradjon alkalmi kényeztetés!
A „ne etess az asztalról” szabály éppúgy érvényes a macskákra nézve, mint a kutyáknál. Ha nem akarjuk, hogy cicánk egy kórust megszégyenítve kunyeráljon, amikor lerakjuk a sült csirkét az asztalra, akkor ne hitessük el vele, hogy joga van az ételhez.
Tervezzünk inkább előre, és miközben magunknak főzünk, tegyünk félre néhány megfelelő falatot a számára: apró, fűszerezetlen, főtt csirke- vagy haldarabokat. Ezek egy-két napig eltarthatók a hűtőszekrényben, és valószínűleg a cicánk is örülni fog majd nekik.
Ne hagyjuk ki a zöldségeket sem! Néhány macska szereti a zöldségdarabokat, például a sárgarépavégeket, egy hüvely zöldbabot vagy a káposztalevelet. Amolyan játék-kaja kombinációként élik meg ezeket: lökdösik és üldözik, miközben meg is rágcsálják őket.
A fenti cikk a Hogyan neveljünk boldog macskát? című könyv szerkesztett részlete. Milyen az ideális kaparófa, és hová helyezzük a lakásban? Hogyan építsük be a mindennapjainkba a játékokat a cicánk bioritmusához igazodva? Miként szoktassuk össze az új macskánkat a már meglévővel, hogy konfliktusmentes viszonyuk legyen? Többek között ezek is kiderülnek a könyvből, amely itt rendelhető meg kedvezménnyel.