HVG Könyvek HVG Könyvek 2024. március. 23. 19:15

Hogyan érhetjük el a termékeny flow-állapotot?

Bár nem lehet százszázalékos pontossággal megmondani, mikor érünk el a flow-állapotba, azaz a belső elmélyült tevékenység legmagasabb szintjére, vannak összetevői, amelyek rajtunk múlnak - mutat rá Kenyeres András sportmentáltréner a Győztes gondolkodás - Bővített kiadás című könyvben. Részlet.

1988-ban a világbajnok Ayrton Senna a monacói nagydíjon a következőket nyilatkozta:

„Egyszer csak azt vettem észre, mintha már nem is én vezetném az autómat: szinte ösztönből vezettem, egy másik dimenzióba kerültem!”

Történt már olyan az olvasóval, hogy miközben sportolt, úgy érezte, a világ megszűnt körülötte? Nem gondolt például arra, hogy éhes vagy szomjas, hogy esetleg elkésik valahonnan. Ez a flow, a belső elmélyült tevékenység legmagasabb szintje. Azon kívül pedig, hogy ez az állapot boldogabbá tesz bennünket, teljesítményünk is javul általa.

Amikor flow-ban vagyunk, teljességgel elmerülünk abban, amivel foglalkozunk. Ilyenkor semmi más nem számít, csak amit éppen csinálunk, bármi legyen is, sziklamászás, zenélés, festés vagy sporttevékenység. Ekkor valahogy minden összhangban van mindennel körülöttünk; érezzük, élvezzük az edzés minden pillanatát, az idő pedig egyszerűen megszűnik létezni. Ezek azok a pillanatok, amelyekért, úgy érezzük, érdemes élnünk.

A flow állapotának elérése nem a véletlenen múlik. Mi magunk is tehetünk érte, hogy minél gyakrabban kerüljünk abba a bizonyos zónába. Nézzük meg néhány pontban, hogy mely elemek, tényezők segíthetik a flow kialakulását, és mit tehetünk ezért a gyakorlatban!

Tudásszint és kihívás

Tudásszintünk és a kihívás szintje meghatározó abban, hogy a sportoló elérheti-e a flow állapotát. A túl nagy kihívás szorongást, míg a túl alacsony unalmat kelthet. A kihívások feszegessék a határainkat – ugyanakkor legyenek mégis megvalósíthatók. Az eredményesség attól függjön, hogy mennyire tesszük oda magunkat! Mindig feszítsük egy picit tovább a húrt, dolgozzunk azon, hogy legyünk kicsit jobbak, és tanuljunk valami újat! Szeressük, élvezzük, amit csinálunk!

Célok

Legyenek egyértelmű, tiszta céljaink! Tudjuk, hogy mit akarunk tenni, elérni, legyen benne kihívás!

Legyünk a jelenben!

Fókuszáljunk kizárólag arra, amit éppen csinálunk! Ne a jövő, ne a múltbéli tapasztalatok, gondolatok foglalkoztassanak! Ha elkalandozik a gondolatunk, segítsük megfelelő szavakkal, mondatokkal magunkat – emlékezzünk, hogy „csak a most van”! Annak érdekében, hogy figyelmünk ne kalandozzon el, végezzünk rendszeresen összpontosítást segítő gyakorlatokat!

Zavaró tényezők kizárása

A koncentráció érdekében tegyünk meg mindent azért, hogy kiiktassuk a zavaró tényezőket! A zavaró tényező mindenki számára más és más. Valakinek a közönség, a figyelem zavaró, míg mások a környezeti tényezőkkel hadakozhatnak (például fáznak). Készüljünk fel, tudjuk, hogy mi minden zavarhat meg bennünket, és dolgozzunk rajta aktívan, hogy ki tudjuk zárni őket! Edzés közben kapcsoljuk ki a telefont, ne nézzünk tévét, ne olvassunk kommenteket – és így tovább!

Visszajelzések

A közvetlen, megfelelő pillanatban adott visszajelzés fontos része a flow elérésének. Ebben a folyamatban már nem feltétlenül vagyunk egyedül, hisz az edző viselkedése, visszajelzése itt is különösen fontos. A visszajelzés segítségével megfelelően módosíthatunk a tevékenységünkön annak érdekében, hogy segítsük a szükséges szintű teljesítmény elérését. Ennek hiányában sajnos csökkenhet a motiváció.

Győztes gondolkodás
HVG Könyvek

Bár nem lehet százszázalékos pontossággal megmondani, mikor érünk el a flow-állapotba, vannak összetevői, amelyek rajtunk múlnak. Legyünk jelen, vállaljuk a kihívásokat, kérjünk visszajelzést, vizualizáljuk, amit el szeretnénk érni, legyenek világos céljaink, és feszítsük meg magunkat (legyen a feladat kemény), valamint merüljünk el abban, amit nagyon szeretünk!

A fenti cikk Kenyeres András Győztes gondolkodás – Bővített kiadás című könyvének szerkesztett részlete. Mitől lesz sikeres egy sportoló? Hogyan teljesíthetjük a maximumot úgy, hogy ne égjünk ki? Miként hasznosíthatjuk a sportolóként megtanultakat a civil életünkben? Kenyeres András sportmentáltréner könyve az elméleti háttér felvázolása mellett sportolók konkrét példáin keresztül segít a teljesítmény fokozásában. A könyvet itt rendelheti meg kedvezménnyel.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.