Ha pozitívan kötődünk életünk bármely részéhez, könnyebb megbirkózni a változásokkal, és bármi mást is elvégezni. Részlet David Allen Bármire készen – GTD című könyvéből.
Amikor saját vitorlás hajóm volt, egy öreg hajóskapitány nagyszerű ötletet adott: „Ha valakinek hánynia kell, adja át neki a kormánykereket!” Amikor valaki tengeribeteg, az émelygés azzal szüntethető meg, ha a horizontra koncentrál. Még jobb, ha megragadja a kormánykereket. Nem hallottam még arról, hogy valaki autóban émelygett volna, ha ő vezet. Az egyensúlyozás sokkal mélyebb szintjére jutunk el, ha ténylegesen felelősek vagyunk a mozgó hajóért.
Nem az a fő oka annak, hogy sokkal jobban érezzük magunkat, ha a munkánk teljes leltárának rögzítését, tisztázását, rendszerezését és intuitív kézben tartását kínáló módszert alkalmazzuk, hogy kevesebb lesz a tennivalónk, hanem az, hogy automatikusan visszaültet minket a vezetőülésbe, világunk középpontjába. Így az ok leszünk, nem pedig a hatás.
Bár úgy tűnik, a túlterheltség és túlvállalás manapság nagyon sok stresszt okoz, valójában nem ezek az igazi bűnösök. Számtalanszor előfordul, hogy boldogulunk azokban a helyzetekben, amelyekben „minden ellenünk dolgozik”. Próbáljunk meg segítség nélkül kihajózni a nyílt óceánra, vagy csak kikecmeregni az ágyból bizonyos reggeleken!
A félelem akkor növekszik, ha elengedjük a gyeplőt, és nem irányítjuk tovább saját energiánkat. Valójában mindannyian ki vagyunk szolgáltatva a rajtunk túlmutató, nagyobb dolgoknak, és egy bizonyos ponton mind megtanuljuk, hogy a valódi játék az, hogy átadjuk magunkat az univerzum bizonyos nagyobb és magasabb rendű aspektusának – és együttműködjünk vele.
Ez a fajta elengedés tulajdonképpen pozitív és nagyon is irányított energia, egyáltalán nem a magunkba fordulás élménye, amikor áldozatul esünk életünk számtalan részletének.
Ha kerüljük azokat a dolgokat, amelyek a figyelmünket követelik, az olyan, mintha megpróbálnánk megakadályozni, hogy a hajó ringatózzon. Ha megválaszoljuk a „Milyen eredményt szeretnénk?” és a „Mi a következő lépés?” kérdéseket – még ha az íróasztalunkon heverő papírdarabokról van is szó –, visszaállít a kormánykerék mögé.
A fenti cikk David Allen Bármire készen – GTD című könyvének szerkesztett részlete.
Hogyan enyhítsünk a túlterheltségen a mindennapi stressz szorításában? Miért nem jó, ha egyszerre sok mindent igyekszünk fejben tartani? Hogyan akadályozhatjuk meg a kiégést? Többek között ez is kiderül a könyvből, amelyet itt rendelhet meg kedvezménnyel.