HVG Könyvek HVG Könyvek 2022. november. 06. 19:15

Hogyan kerülhető el a fásultság? Próbálja ki az 5/25-ös szabályt!

Életünkben nem valósíthatunk meg mindent. Nem tudhatunk mindent. Nem válhatunk mindenné. Az 5/25-ös szabály a lehetőségeink áráról szól.

A legnehezebb kérdések, amelyeket 40 éves korunk körül felteszünk magunknak, a következők lehetnek: Vihettem volna többre is? Azt csináltam az életben, amit igazán szeretek? Megfelelő prioritásokat határoztam meg?

Ha életünk végén mindhárom kérdésre inkább igennel, mint nemmel szeretnénk válaszolni, az 5/25-ös szabály lehet a segítségünkre. Ezt (tévesen) a legendás multimilliárdosnak, Warren Buffettnek tulajdonítják. Persze nem az a fontos, hogy ki találta ki, hanem hogy hogyan hat ránk. Próbáljuk ki:

1. Írjunk le 25 célt, amelyet szeretnénk elérni az életben. Bármit. Spanyolul tanulni. Jobb emberré válni. Megmászni a Mont Blanc-t. Kevesebb munkahelyi szorongást. Több fizetést. (Kezdhetjük kicsiben is: írjunk le 25 dolgot, amit még idén szeretnénk megtenni.)

2. Olvassuk át a listát, és jelöljük meg az öt legfontosabb pontot. (Figyelem: ha most végezzük ezt a gyakorlatot, szánjunk időt az első két lépés elvégzésére, mielőtt a 3. lépést elolvassuk.)

3. Most már két csoportunk van: az öt megjelölt cél az A csoportba tartozik, a húsz nem jelölt cél pedig a B csoportba. Nézzük meg a B csoportban lévő célokat. Ezek nem akármilyen célok. Jelentenek nekünk valamit. Nézzük meg őket újra. Aztán húzzuk ki őket. Soha többé ne gondoljunk rájuk. Fontosak ugyan, de elvonják a figyelmünket a másik ötről. Sőt, megakadályozzák, hogy megvalósítsuk az öt legfontosabb célunkat.

4. Most vegyük szemügyre az A csoportot. Öt cél. Szenteljük az életünket ennek az öt célnak. És semmi másnak. Ezek a célok lesznek a „kompetenciaköreink”.

HVG Könyvek

Az 5/25-ös szabály a lehetőségeink áráról szól. Mit hagyunk ki, ha számos lehetőséget kizárva csak néhányra koncentrálunk? Mi történik, ha nem hagyunk nyitva minden opciót, nem reménykedünk a végsőkig abban, hogy jön valami még jobb?

Röviden: mi történik, ha megtanulunk nemet mondani? Valószínűleg semmi. Mert nem valósíthatunk meg mindent. Nem tudhatunk mindent. Nem válhatunk mindenné.

Inkább koncentrálnunk kellene valamire – azt pedig tényleg jól csinálni. A szeretet odaadásból fakad, nem vonzalomból. Az elmélyülés a legbiztosabb módja annak, hogy soha ne fásuljunk el.

A fenti cikk a 41 megvalósítási modell című könyv szerkesztett részlete.

Az igazán sikeres embereket az különbözteti meg a többiektől, hogy hatékonyabban használják ki a rendelkezésükre álló időt – vagyis tudják, hogyan kezdjék el, hogyan folytassák és fejezzék be a feladataikat. A szórakoztató stílusban megírt könyv olyan módszereket mutat be, amelyek segítségével hatékonyabban haladhatunk végig a megvalósítás útján.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?