Cikkünkben automata üzemmódban hozott és emiatt gyakran kiszámíthatatlannak tűnő döntéseinkről elmélkedik Sandy Vaci nemzetközi üzletember.
Mindannyiunk agya arra van programozva, hogy azt a több mint 30 ezer döntést, amivel naponta szembesülünk, a lehető leggyorsabban, legegyszerűbben hozzuk meg. Ez eddig rendben is van. A probléma ott jelentkezik, amikor jól átgondolt, tudatos döntéseket kell hoznunk – és ugyanúgy “automata üzemmódban” gondolkodunk tovább. Ezért tűnnek döntéseink gyakran kiszámíthatatlannak.
Sajnos a rengeteg “Ismerd meg önmagad és győzd le gyengeségeid!” könyv nem segít ezen. Legtöbben hallottunk a kutatásokról, amelyek azt mutatják, hogy az emberek 80-90 százaléka átlagon felüli sofőrnek gondolja magát. Ami természetesen lehetetlen. Még nagyobb baj az, hogy amikor ezzel szembesítjük őket, akkor sem változtatják meg a véleményüket.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/26db1afb-5fdb-4e89-ad81-320f5e1d4cdf.jpg)
Kutatások szerint a balesetet okozó, és emiatt kórházban fekvő emberek több mint 70 százaléka még mindig úgy gondolja, hogy “átlagon felül jól vezet”. Nemcsak nem látjuk a saját gyengeségeinket, hanem amikor szembesülünk velük, akkor sem vagyunk hajlandóak beismerni, vagy változtatni rajtuk. Ebből a csapdából mutat kiutat Olivier Sibony új könyve, a Döntéshozatali csapdák.
Könyvében Sibony 25 kognitív torzításra redukálta azokat a hatásokat, amelyek döntési csapdákba csalnak. És ami a legfontosabb: megmutatja, hogy ezeket nem kell külön-külön kivédeni. Fel lehet állítani egy olyan döntéshozatali keretrendszert (Sibony “architektúrá”-nak hívja), amely automatikusan neutralizálja a csapdákat. Így aztán “kiszámíthatóvá” tesszük döntéshozatali kiszámíthatatlanságunkat.
Most már csak le kell fordítani a kutatási eredményeket mindennapi alkalmazásokra, és kezünkben a megoldás. Szerencsére ez is megtörtént. A CodeBreakers cég, amelynek létrejöttét Sibony segítette, egy 40 pontos, 4 blokkból álló sablonba foglalta össze, hogyan lehet ezt megtenni. Weboldaluk sok példával, interaktív játékokkal és előadások anyagával illusztrálja, mit kell tennünk.
Aki élőben szeretné hallani mindezt, megteheti a SEED Business School őszi “Döntéshozatali Masterclass”-án, angol nyelven. Olivier Sibony könyvét pedig itt rendelheti meg kedvezménnyel.
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)